Шкідники орхідей (борошнистий червець, трипси, кліщ павутинний і плоскотілка, щитівка, попелиця, грибні комарики). Заходи боротьби зі шкідниками. Фото.
Якщо ви маєте питання, або хочете залишити побажання - можете скористатися
Формою зворотнього зв'язку
або сторінкою Задати питання
© 2005-2013 Комплексні мінеральні підкормки для рослин
QR код

1. Візьміть мобільний телефон з камерою,

2. Запустіть програму для сканування коду,

3. Наведіть об'єктив камери на код,

4. Отримайте посиланя на сайт!

Будь соціальним!
Пошук по сайту

Шкідники орхідей: борошнистий червець, трипси, кліщ павутинний і плоскотілка, щитівка, попелиця, грибні комарики.

Наталія Рубан / Київ

Орхідеї. ШкідникиЯкщо ви тримаєте вдома кімнатні квіти, ви повинні бути готові до того, що рано чи пізно в будинку з’являться незвані гості, а саме - шкідники. Особливо сумно, якщо вони виявлені на орхідеї.

У будь-якій оранжереї або тепличному господарстві шкідники орхідей та інших рослин знищуються за допомогою хімічних обробок. Після таких дезинфекцій кількість небезпечних комах знижується, але ймовірність того, що вони знову з’являться, досить велика. Це відбувається з тієї причини, що у комах існує личинкова стадія, яка на певному етапі розвитку тимчасово перебуває в стадії спокою і може абсолютно безболісно для себе витримати кілька хімічних обробок. Тому для кожного виду з різним часовим інтервалом існує повторна обробка препаратом, який знищить личинку під час її переходу в більш дорослий стан, коли личинка стає рухомою і починає самостійно харчуватися.

Препарат від шкідників

Також у кожного виду комах існує свій потенціал розмноження, який дозволяє шкідникам підтримувати свою населеність на максимальному рівні. У природі чисельність популяції регулюється в першу чергу хижаками, які полюють за личинками комах і з задоволенням поїдають їх, такими в першу чергу є сонечка і мурашки. Як ви розумієте, в домашніх умовах цього не відбувається, боротися з паразитами-комахами крім нас немає кому, тому їх колонії при комфортних умовах для розмноження (сприятливий температурний режим, відповідні умови вологості) можуть збільшуватися колосальними темпами.

Важливо знати, що комахи завдають шкоди рослинам не тільки висмоктуючи сік з їх м’яких тканин, але й можуть бути переносниками різних хвороб грибкового або бактеріального походження. Тому, як тільки ви помітили на листі орхідей будь-які підозрілі вдавлені плями або крапельки, що нагадують росу, в першу чергу рослину потрібно перевірити на предмет відсутності кімнатних комах. Якщо живність виявлена і ідентифікована, панікувати не варто, тому що в даний час в будь-якому садівничому магазині є широкий спектр препаратів від комах-шкідників.

Найчастіше орхідеї, як і інші кімнатні рослини, пошкоджуються такими шкідниками:

  • борошнистий і кореневий червець,
  • щитівка,
  • попелиця,
  • білокрилка,
  • кліщ павутинний і плоскотілка,
  • грибні комарики,
  • трипси

та іншими шкідливими комахами, які можуть розмножуватися в наших кімнатних умовах цілий рік. Давайте обговоримо найпоширеніших з них і подальші методи боротьби з кожним окремо.

Борошнистий червець.

Борошнистий червець фото колоніїБорошнистий червець зовні не схожий на щитівку, але є її близьким родичем. Паразит розміром 5 мм, селиться переважно в поглибленнях листових пазух, але також благополучно може мешкати навколо бутонів квітконосів або в самих квітках орхідей. Личинка борошнистого червця виглядає як світло-сірий пушок, нагадуючи бруднувату медичну вату.

Описуваний вид відкладає яйця, огортаючи їх восковими нитками не тільки на рослинах, а й у будь-яких затишних місцях, але поруч з самою рослиною інтуїтивно, щоб личинка, що підросте, могла благополучно самостійно харчуватися.

Шкоди завдають личинки-бродяжки і дорослі самки, які сисним ротовим апаратом проколюють покрив тканин рослини, і висмоктують поживні речовини з рослин. Травні ферменти під час прокусів м’яких тканин потрапляють всередину і негативно впливають на обмінні процеси рослин. Заражена рослина слабшає і стає сприйнятливою до будь-яких вторинних інфекцій. 

Перед використанням препарату слід звернути увагу на дозування, зазначене в інструкції. В основному в описі препарату вказано пропорції з розрахунку для плодово-овочевих культур, і вони можуть бути більш щадними, ніж для кімнатних неїстівних рослин. Тому дозування для кімнатних рослин можна трохи збільшити. Можна скористатися готовим препаратом для боротьби зі шкідниками - Доктор Фолі від шкідників. Боротися з цими шкідниками орхідей можна за допомогою кишково-контактного інсектициду. Обов’язково провести не менше двох обробок з інтервалом в 10-14 днів.

 Квітка орхідеї з червецем

Під час обробки потрібно дотримуватися правил гігієни, обов’язково працювати в респіраторній масці і в рукавичках. Також розведеним препаратом протираються всі підвіконня і стелажі в приміщенні, в якому розташовані рослини.

У разі виявлення поодиноких особин, а також в якості профілактики бажано з періодичністю раз на місяць влаштовувати кімнатним рослинам теплий душ. Дана процедура змиє випадково занесені з новою рослиною в будинок личинки, а також імітує тропічні зливи на батьківщині епіфітів, щоб не допустити зараження всієї колекції, тому ці шкідники орхідей остаточно витривалі і пристосовуються до різних умов існування, обов’язково нове придбане рослина поміщається на карантин в окреме приміщення як мінімум на місяць-півтора.

Кореневий червець.

Кореневий червець фотоЯкщо ви виявили на повітряних коренях епіфітів червеця, терміново бийте на сполох. Деякі види червеців можуть харчуватися не тільки надземною частиною рослин, але і, ховаючись, проживати в субстраті і пошкоджувати кореневу систему. Кореневий червець має забарвлення від світло-сірого до жовтуватого або навіть рожевого відтінку, овальної форми довжиною від 2-ох до 4-ох мм. Селиться в грунті з гарною аерацією повітря, харчується соком коріння рослин, найчастіше вражає кактуси і сукуленти.

Якщо горщик не прозорий, то помітити шкідника вчасно досить складно. Виявити появу комахи-паразита можна тільки за зовнішнім виглядом орхідеї, коли абсолютно здорова рослина різко починає чахнути.

З моменту виявлення шкідника рослину витрушують з вазона, коріння промивають і дезінфікують слабким розчином марганцю, субстрат повністю утилізують, горщик проходить термічну обробку. Деякі квітникарі практикують інший спосіб протруєння - засипають сухий інсектицид прямо в заражений червецем грунт. Надалі під час поливу препарат вступає в реакцію з водою, рослина насичується через коріння отруйною для шкідника вологою і сисна комаха, харчуючись отруєним соком з коренів, гине.

Попелиця.

ПопелицяТлю неважко помітити, швидше, її важко не помітити взагалі, хоч вона і невеликого розміру, але розмножується дуже швидко, селиться великими колоніями і може мешкати в різних частинах рослин. Відноситься до групи сисних комах і є досить частим гостем в кімнатній культурі.

Має колір від світло-жовтого до зелених маскувальних відтінків. Перші ознаки попелиці - це деформоване і скручене листя. Визначити, до якого саме виду належить попелиця, що оселилася у вашому будинку, досить складно, тому що в природі їх налічується більше восьмиста, але принцип життя у них особливо не відрізняється. Попелиця проколює верхню частину епідермісу, висмоктуючи тим самим клітинний сік, а на поверхні залишаються надлишки соку у вигляді липкої роси. Уражені частини рослин стають клейкими, і надалі на місця прокусів сідає грибок. Зазвичай тля скупчується на молодих верхівкових пагонах і квітконосах. Знищити тлю можна за допомогою будь-якого інсектициду.

Білокрилка.

Білокрилка -шкідник орхідейБілокрилка -  на перший погляд невинна дрібна комаха довжиною від 1 мм зі світлими крильцями, що нагадує метелика. Висмоктуючи сік з тканин рослин, білокрилка залишає нерівні жовтуваті розводи на поверхні листя і цукристий нектар у місцях прокусу епідермісу. З дорослими комахами в першу чергу можна боротися за допомогою клейких липучок для мух, але не потрібно забувати про яйця і личинки дорослих особин. Шкідник не любить вологі прохолодні приміщення, тому, позбувшись від літаючих білокрилок, негроміздкі рослини можна обприскати з пульверизатора інсектицидом і укутати поліетиленовим пакетом, створивши парниковий ефект.

Щитівка і ложнощитівка.

Щитівка на орхідеї

Щитівка відрізняється від ложнощитівки тільки тим, що не має стійкого «панцира» у вигляді коричневих або жовтих «бляшок».

Ці шкідники зазвичай паразитують на гілочках або стовбурах рослини, а також можуть мешкати і на тильній стороні листа. Комаха з групи важковиводимих, тому перш, ніж поставити куплену рослину поряд з іншими, сто разів подумайте. Щитівка висмоктує сік рослини, виділяючи липку речовину, на яку може сісти сажистий гриб.

Сажистий гриб з’являється в місцях скупчення шкідників і поширюється по липких місцях, які виділяють сисні комахи. Сам гриб безпечний, він не заражає рослину, але закупорює продихи і пори, через які вона дихає, тим самим погіршуючи розвиток самої рослини.

Зазвичай перша ознака, що з’явилися ці шкідники орхідей, - липкі плями на листі. Дорослі самки щитівки нерухомі, вони відкладають яйця, захищаючи їх своїм твердим «панциром». Молодь, що вилупилася, дуже активна, вона розповзається по всій рослині в пошуках харчування та подальшого місця прикріплення для поширення популяції. В результаті пошкоджень щитівкою рослини починають жовтіти і скидати листя.

Боротися зі щитівкою і ложнощитовкою досить складно і повністю позбутися від них важко, але можна. При ураженні рослин щитівкою можна пролити грунт системним інсектицидом контактно-кишкової дії. Рослина вбере в себе вологу і стане отруйною, щитівка, що харчується соком токсичного рослини, загине. Бажано процедуру повторити двічі з інтервалом у два тижні. Також обробляються всі поверхні, які контактували з хворою рослиною. Пізніше відмерлі і засохлі «бляшки» щитівки можна обережно видалити з рослини і з інших предметів старою зубною щіткою.

Грибні комарики (сциаріди).

Грибні комарики фотоЯкщо ви колекціонуєте кактуси, які дуже рідко поливаються, то навряд чи Ви коли-небудь виявите сциарід у ваших вазонах. Грибні комарики мешкають на верхній частині грунту і найчастіше з’являються навесні з моменту відключення центрального опалення, коли на наших підвіконнях стає сиро і прохолодно, відповідно субстрат довше просихає, в приміщенні підвищена вологість - це і є основні аспекти для їх появи. Від цих комах дуже просто позбутися, в першу чергу потрібно максимально обмежити полив і дати грунту повністю просохнути або засипати верхній шар піском. Якщо у квіткових діжках завелися личинки сциарід, ідеально буде не тільки замінити верхній шар грунту, позбувшись таким чином від більшості личинок, але і засипати поверхню субстрату грунтовим інсектицидом.

Також в якості боротьби з літаючими комахами можна використовувати пастки - липкі жовті стрічки або фумігатор.

Подури або ногохвостки.

Подури або  ногохвостки мешкають в основному у вологих піддонах або так само, як і сциаріди, на поверхні перезволоженого грунту. Це комахи довжиною від 1 до 3 мм, які стрибають, як дрібні блохи. 

Подури, ногохвостки

Даний вид абсолютно нешкідливий для кімнатних рослин. Боротися з подурою можна таким чином. При поливі орхідеї поставити в таз з водою кімнатної температури - дорослі особини спливуть, і їх можна утилізувати разом з поливальної водою. Також комах можна зловити на приманку, покласти в горщик розрізану сиру картоплю зрізом вниз і через деякий час на ній зберуться залишки подур, що живуть в субстраті. Якщо у вашій колекції дуже багато рослин, то можна не морочитися з виловлюванням подур, а позбутися їх за допомогою спеціальних препаратів, як і з грибними комариками.

Слимаки і равлики.

У рослинах вазонів дуже часто живуть слимаки і равлики. Не дивно, адже рослини приїжджають до нас з теплих і вологих теплиць, улюблене місце проживання молюсків - тепло, темно і волого. В принципі, дрібні молюски особливої шкоди не завдають, і позбутися їх не складе особливих труднощів.
Любителів поживитися молодими пагонами можна зловити на приманку зі шматочка зрізаного яблука або сирого огірка. Їстівні пастки можна розкласти на поверхні грунту і в темний час просто зібрати «урожай».

Трипси на орхідеї.

Трипси на орхідеїЩе один поширений малопомітний шкідник кімнатних квітів - це трипси. В першу чергу ми можемо помітити на листі рослин не саму комаху, а її екскременти у вигляді маленьких чорних крапок і пошкодження на листі у вигляді тонких нерівних "штрихів".

Трипси характеризуються дуже дрібними розмірами, їх налічується близько 7000 видів, тому визначити, який саме оселився у нас в квітах, не представляється можливим. Живуть вони в основному на зворотному боці листа і ледве помітні неозброєним оком.

Завдають шкоди рослинам як дорослі особини, так і личинки. Крім листя комахи пошкоджують бутони і квітки, і небезпечні тим, що, як і багато комах-шкідників, можуть переносити різні захворювання рослин.

Трипси вважаються особливо стійкими паразитами і швидко розмножуються, переміщуючись з рослини на рослину. Дорослі особини трипсів мають крила, тому з легкістю можуть перелітати на рослини, що знаходяться в іншому кінці приміщення. Особливість трипсів в тому, що вони мають кілька ступенів розвитку личинок, які в певний час перестають харчуватися і йдуть під землю. Тому, щоб знищити шкідника орхідей, потрібно грамотно обрати інтервал протруєння, який буде відповідати фазам розвитку личинок.

Єдиний спосіб позбутися від описуваного виду шкідника - це провести серію обробок системними інсектицидами, причому концентрацію збільшити у два рази, ніж рекомендовано в інструкціях. При обробці в розведений з водою препарат додають трохи пінистої складової (зоошампунь або засіб для миття посуду). Пінистий інсектицид після висихання покривається тонкою плівкою, яка перешкоджає швидкому випаровуванню препарату і продовжує його ефект. Для повного знищення шкідника процедуру потрібно повторити тричі з інтервалом не більше десяти днів.

Кліщ.

Павутинний кліщ на листі орхідеїПавутинний кліщ.

Павутинний кліщ - частий гість у нашому домі, найчастіше він заноситься разом з горшечними кімнатними трояндами. Можна сміливо заявити - де знаходяться троянди, там обов’язково рано чи пізно з’явиться павутинний кліщ. Також павутинний кліщ може без ускладнень попасти в приміщення і розташуватися на квітах через відкрите вікно. Комфортні умови проживання для кліща - сухе і тепле повітря.

Перша ознака кліща - це поява на листі рослин світлих точок і тонкої павутинки, а якщо підняти лист і подивитися на нього з тильного боку, то можна побачити дрібні прокуси як від швейної голки і ледве помітний сріблястий наліт. У кімнатному квітникарстві в основному відомі два види кліща: павутинний червоний і павутинний звичайний. Характер пошкодження у них однаковий, відрізняються тільки тим, що червоного кліща можна розрізнити від звичайного за кольором - червоний кліщ має самок червоного відтінку, а павутинний кліщ може бути від прозорого до бурого відтінку.

В якості профілактики від павутинного кліща можна використовувати кімнатний фонтанчик або включати на пару годин в день зволожувач повітря, як мінімум кілька разів провітрювати приміщення навіть у холодну пору року. Не рідше разу на місяць промивати всі рослини під теплим душем, попередньо накриваючи пакетом грунт, щоб струмінь душа не вибивав і не перезволожував грунт.

Щоб позбутися від павутинного кліща, рослини потрібно винести на провітрювану лоджію і в безвітряну погоду обробити з пульверизатора крону рослин акарицидом або інсектоакарицидом. Для кращого ефекту можна на листову частину рослин надіти поліетиленовий пакет і залишити квіти в такому стані бажано на пару днів без доступу кисню - з великою ймовірністю ці шкідники орхідей пропадуть.

Для павутинного кліща рекомендовані повторні обробки не менше трьох разів з інтервалом від 3 до 5 днів. Також під час протруєння бажано максимально підвищити в приміщенні вологість повітря і знизити температуру, такі зміни можуть негативно позначитися на личинках кліща і уповільнити їх розвиток перед черговою обробкою. Крім того не слід забувати, що павутинний кліщ не тільки харчується на рослинах, він ще й переносить цілий ряд бактеріальних, грибкових і вірусних інфекцій.

Кліщ-плоскотілка - найпоширеніший шкідникКліщ-плоскотілка.

Кліщ-плоскотілка - найбільш непомітний зі шкідників (але дуже поширений) , що зустрічаються на орхідеї. Перші ознаки - невеликі проколи на листках і сріблястий колір. Цей шкідник харчується соком рослин і досить стрімко розмножується. За сезон він може заразити всю колекцію. Як боротися з кліщем - плоскотілкою - дуже докладно в статті - "Кліщ - плоскотілка. Як боротися з цим шкідником на орхідеї".


Перейти до покупки

У нас найнижчі ціни, адже ми самі виробляємо!

Швидке замовлення прайс-листа
Надіслати повідомлення:

Введіть ваш email

Введіть ваш телефон
Введіть своє місто