Бромелієві (види: Гузманія, Ехмея, Більбергія, Тілландсія, Вріезія та ін). Догляд - полив, пересадка, розмноження, добриво для Бромелієвих.
Якщо ви маєте питання, або хочете залишити побажання - можете скористатися
Формою зворотнього зв'язку
або сторінкою Задати питання
© 2005-2013 Комплексні мінеральні підкормки для рослин
QR код

1. Візьміть мобільний телефон з камерою,

2. Запустіть програму для сканування коду,

3. Наведіть об'єктив камери на код,

4. Отримайте посиланя на сайт!

Будь соціальним!
Пошук по сайту

Бромелієві. Догляд в домашніх умовах: полив, освітлення, добриво, розмноження. Види.

Наталія Рубан / Київ

БромеліїВважається, що Бромелієві - це „одноразові" рослини. Насправді вони є моноциклічними, квітнуть один раз в житті, після чого вмирають, часто залишаючи після себе „діток".
Яскравий колір квітів і декоративність листя Бромелієвих не можуть не привернути до себе увагу. У дикій природі існують як низькорослі види, так і гіганти, які досягають в довжину 10 метрів і близько 1 метра в діаметрі.

Види Бромелієвих

Епифіти, що ростуть на деревах

На даний час квіткові магазини обмежуються, як правило, невибагливими видами: Гузманіями та Тілландсіями. Однією з перших сімейства Бромелієвих в культурі квітництва з’явилася декоративна Ехмея смугаста, яку і до цього дня можна зустріти на квіткових прилавках. Насправді різноманіття видів Бромелієвих настільки велике, що воно не знаходить аналогів в жодному іншому сімействі квіткових рослин, налічується понад 2000 наземних і атмосферних видів (Більбергія, Врієзія, Ехмея, Гузманія, Кріптантус, Неорегелія, Нідуляріум, Тілландсія та багато ін.)

Бромелії на грунтіУсі Бромелієві можна розділити на: 

• епіфіти, які ростуть на деревах у вологому тропічному кліматі (фото 2)
• наземні види, які ростуть біля підніжжя дерев на досить багатих ґрунтах (фото 3)

Зокрема, до Бромелієвих відносяться і підродини, наприклад, їх різновидами є сімейство ананасових та ісландський мох (або Тілландсія уснеєвидна). Але усі вони потребують дуже високої вологості повітря, тому що основними місцями проживання Бромелієвих є Східна Бразилія, тропічні, субтропічні області Америки і навіть тропічна Західна Африка.

Бромелієві. Догляд

Догляд за Бромелієвими нескладний, при своєчасному оновленні грунту на більш поживний і перебуванні на відкритому повітрі в літній період проблем з вирощуванням не виникне.
Зовсім нещодавно ми з побоюванням ставилися до покупки орхідей, які поширені нині по всій території України. Як виявилося, орхідеї не настільки й складні в догляді і досить терпимі до умов нашого клімату. Як правило, Бромелієві відмінно себе почувають у тих же умовах, яких потребують епіфітні види орхідей, та навіть вважаються більш витривалими до температури і вологості повітря квартир.

Особливості поливу. Розетка

У більшості Бромелієвих (Гузманія, Ехмея, Неорегелія, Тілландсія, Більбергія, Нідуляріум, Врієзія та інші) є відмінна риса: за допомогою масивного листя, що щільно прилягає один до одного, формується розетка, в яку, як в резервуар, стікає і накопичується після дощів волога, а також пташиний послід. Завдяки цьому рослина підтримує водний і поживний баланс в період сухого сезону.

Проте не варто зловживати таким поливом в домашніх умовах. По-перше, при вирощуванні рослин в горщику коріння поглинає поживні речовини із субстрату, й необхідність наповнювати водою верхню частину рослини сама собою відпадає. По-друге, не варто забувати, що в середовищі зростання рослини добре обдуваються, а у квартирних умовах застій вологи в резервуарі є небезпечним та може призвести до гнилі, а потім і до загибелі рослини.

Якщо ви все ж хочете скористатися природною особливістю рослини і вирішили здійснювати полив у спеціально сформовану завдяки жорсткому листю воронку, потрібно обов’язково знати два важливих правила:
1. Для поливу використовувати виключно відстояну воду кімнатної температури.
2. В холодну пору року не допускати, щоб волога надовго застоювалася в розетці, яка створена листям.

Як доглядати за основними видами Бромелієвих.

Розглянемо більш докладно особливості догляду за найпоширенішими у кімнатному квіткарстві представниками Бромелієвих.

Як ми вже зазначили вище, батьківщиною більшості Бромелієвих є американські джунглі, тому зустріти їх можна у дуже різних місцях проживання - від дощових лісів до посушливих пустель, уздовж морських узбереж і на високогір’ях. З цього випливає, що догляд за Бромелієвими відрізняється і буде залежати від звичного середовища проживання. Більш зручно розглядати догляд двох категорій, що відміні за походженням:

• до першої віднесемо види, що походять з місць з вологим кліматом, у якому випадання опадів відбувається рівномірно протягом року (Кріптантус, Гузманія, Врієзія, Ананас, Кріптантуси, деякі види Нідуляріума та ін.)
• до другої групи належать види, батьківщиною яких є тропіки з яскраво вираженим посушливим сезоном - Більбергія, Ехмея, Неорегелія та інші.

1 група 2 група
  • протягом всього року тримати в однакових умовах, періоду спокою не потребують 
  • максимальний розвиток спостерігається влітку, потім ростові процеси зменшуються до періоду спокою, який триває до квітня
  • весь рік вирощуються при 24-26°С
  •  влітку 20-24°С, взимку тримати в більш прохолодних умовах, але не нижче 10-12°С
  • висока вологість повітря, потребують постійного обприскування у вигляді водяного пилу
  • висока вологість повітря; при низьких температурах - не обприскувати
  • полив - рясний теплою водою, взимку - обмежений;
  • для рослин з розеткою рекомендується наливати воду безпосередньо в неї, але тільки влітку, взимку полив в грунт для уникнення гнильних процесів
  • під час активного росту - полив рясний, взимку поливати зрідка
  • яскраве, розсіяне світло, в літній період з притіненням;
  • певні види потребують більш активного освітлення, але після зимового періоду до прямого світла потрібно привчати поступово, щоб уникнути опіків;
  • вікна південно-східного і західного орієнтиру
  • яскраве розсіяне освітлення; 
  • переважно західні або північні вікна









 
 





Усі Бромелії люблять добре аероване повітря, тому потрібно регулярно провітрювати приміщення, але остерігатися протягів.

Добриво для Бромелієвих. Добриво для бромелій

У період з весни до вересня Бромелієві, як і інші тропічні епіфіти або наземні рослини, рекомендується підживлювати раз на тиждень, чергуючи мінеральні добрива з органічними. Також підживку можна вносити шляхом обприскування по листовій масі, але не переволожувати, особливо це стосується холодної пори року. Сімейство Бромелієвих категорично не переносить засоленість субстрату, а пересичення добривами може згубити рослину, в такому випадку існує правило: краще недогодувати, ніж перегодувати.

Стимуляція цвітіння.

Існує думка, що деякі види Бромелієвих зацвітають в результаті впливу етиленового газу. За допомогою квітникарів Київського клубу любителів орхідей ми вирішили перевірити цю інформацію.

Для експерименту нам знадобились рослина, прозорий поліетиленовий пакет і декілька недозрілих яблук або бананів. Рослину помістили в пакет разом з яблуками і щільно закрили на 10 днів. Фрукти дозрівають, виділяючи в процесі необхідний нам етиленовий газ.

Перш ніж помістити рослину в пакет, потрібно обов’язково видалити з її розетки накопичену після поливу вологу, інакше через парниковий ефект вода може стати розсадником для бактерій, і в такому випадку гниття буде неминучим.
Рівно через 10 днів пакет відкрили і виявили, як розетка поступово наповнюється новими жовтуватими листочками, пізніше вони підростуть і забарвляться (фото). Квіти тримаються до півроку, потім розетка ростить діток і відмирає.

Етап1  Етап2

Етап3  Етап4

Пересадка.

Горщик для пересадки обирають не дуже глибокий, оскільки в основному у всіх Бромелієвих коренева система розвинена слабо і є більш поверхневою.

Сімейство Бромелієвих віддає перевагу добре дренованому грунту, так як більшість з них є атмосферними (епіфітами). Можна придбати готовий субстрат для папоротей або бромелієвих, а можна зібрати в лісі усі необхідні компоненти і зробити грунтову суміш власноруч: листовий перегній, торф, хвойна кора. Склад грунту залежить від виду Бромелієвих - резервуарні види полюбляють вологоємну, але пухку грунтосуміш, для цього в неї можна додати подрібнений сухий сфагнум і деревне вугілля. Для поживності субстрату можна додати в нього дрібно нарізане кореневище папороті.

Розмноження.

Розмножують Бромелії насінням або відростками, які утворюються біля основи материнської рослини.

Відростки, що підросли, у віці як мінімум декількох місяців пересаджують в окрему ємність для вкорінення у торфосуміш або у вологий сфагнум, «ясла» тримають у теплому приміщенні.

Насіння рослини висівають у спеціальну суміш з крупного піску і торфу. Температура повітря не повинна опускатися нижче 24-26°С. Лоток з насінням потрібно поставити на світле місце, а зверху накрити плівкою, щоб отримати парниковий ефект. Періодично плівку можна відкривати і обприскувати грунт теплою водою з пульверизатора. З лійки поливати не рекомендується, щоб насіння не спливало з ґрунту.

Приблизно через два тижні можуть з’явитися пагони. Після того, як у пагонів з’явилося по 3-4 листи, плівка з контейнера знімається на декілька годин, потім знову накривається, таким чином поступово розсада привчається до кімнатного повітря. Полив молодих пагонів повинен бути помірним і акуратним. Після появи 6 листочків нові рослини можна пересаджувати в окремі горщики у звичайну земельну суміш.


Перейти до покупки

У нас найнижчі ціни, адже ми самі виробляємо!

Швидке замовлення прайс-листа
Надіслати повідомлення:

Введіть ваш email

Введіть ваш телефон
Введіть своє місто