Фікус, мабуть, - одна з найбільш улюблених і поширених декоративно-листяних кімнатних рослин. Чому саме Фікус? Догляд за ним нескладний, а ефект приголомшливий. Вегетативна зелена маса щільна, наростає швидко, добре очищає повітря, різні види Фікусів мають найрізноманітніше забарвлення. Існує маса інформації про користь цих рослин для здоров’я.
Ними можна прикрасити будь-яке приміщення, будь то офіс або житлова квартира. залежить від його виду. Давайте розглянемо найбільш популярні з них.
Фікус Бенджаміна. Догляд.
Ця рослина вирощується як у звичайному вигляді - кущем або деревом, так і у формі бонсай. Догляд за Фікусом Бенджаміна включає в себе наступні основні принципи:
- Фікус Бенджаміна світлолюбивий, але якщо хочете зберегти більш інтенсивне забарвлення - притіняйте від прямих променів. Якщо рослина ряболиста - потрібне яскравіше освітлення. Взимку для всіх видів бажано більш яскраве освітлення, при нестачі світла частина листяної маси може обсипатися.
- Температурний режим - нейтральний, взимку - не нижче +16°С.
- Перед кожним поливом грунт повинен злегка підсохнути, при перезволоженні рослина може скидати листя. Корисно регулярне обприскування, але зверніть увагу, щоб ваш Фікус Бенджаміна перебував у цей час не на протязі, не в холодному приміщенні і ні в якому разі - під прямими сонячними променями.
- Добриво для Фікуса Бенджаміна краще застосовувати під корінь (спеціальне для Фікусів або декоративно-листяних кімнатних рослин). Листове підживлення (як і просто листове обприскування) проводьте дуже обережно - спочатку спробуйте на частині листя, якщо рослина почуває себе добре - можна обробити всю рослину.
- Розмноження Фікуса Бенджаміна - за допомогою живців з кінця січня по вересень.
- Особливість догляду за цим видом Фікуса полягає в особливій його «примхливості» - він скидає листя дуже часто і несподівано, тому потрібно з особливою обережністю застосовувати нові добрива, змінювати "місце проживання", крутити по відношенню до світла. Іноді одразу після покупки він вдома скидає частину листя. Наберіться терпіння - він випустить нові листочки. А якщо вже цей Фікус добре сприйме догляд - він буде радувати вас довгі-довгі роки.
Фікус Ліроподібний.
Фікус Ліроподібний - досить велика рослина, в природних умовах цей вид досягає 12 м висоти. Його вирощування не настільки популярне, проте догляд за Фікусом Ліроподібним теж простий, тому рослина найкраще виживає в кімнатних умовах.
- Рослина світлолюбива, бажане розташування біля вікна.
- Оптимальна температура вирощування плюсові 18 - 28°С.
- Ліроподібний Фікус не любить перезволоження земляної грудки - при цьому у нього з’являються на листках темні плями. Проте, вологість повітря повинна бути високою. Саме тому догляд за Фікусом Ліроподібним в зимовому саду з постійним зволоженням набагато простіший й ефективніший.
- Бажано протирати листочки вологою тканиною - при запиленості листя не отримують належного освітлення і рослина недоотримує світло.
- Добриво - будь-яке для росту листя з вмістом повного комплексу поживних речовин один раз на два тижні. Можна використовувати листову підживку.
- Розмноження Фікуса Ліроподібного - верхівковими живцями, можна обрізати більшу частину листа живця для зменшення випаровування води.
Фікус Каучуконосний.
Цей вид Фікуса вирощували на своїх підвіконнях ще наші бабусі. У природному середовищі - це дуже висока рослина (до 30 м), в домашніх умовах вирощуються інші види Фікусів Каучуконосних.
- Це світлолюбива рослина, але не витримує прямого потрапляння сонця. Можна повертати щодо сонячних променів, але по кілька градусів за один раз - таким чином листя формується красивішим.
- Температурний режим може бути до +10°С - але ідеально для нього - теплі 18-23°С
- Каучуконосний Фікус вимагає рясного поливу в період зростання - навесні і влітку, також не забувайте протирати листя від пилу. Втім, нестача поливу дуже швидко помітна - листя опускаються буквально через пару днів дефіциту вологи, а після чергового поливу (якщо не запустите ситуацію до критичної) повертаються у вихідне положення.
- Бажано регулярно застосовувати спеціальне добриво для Фікусів. Добре реагує на підживлення методом обприскування листя.
- Розмноження Фікуса Каучуконосного - верхівковими живцями. За допомогою обрізання цих живців також формується красива крона рослини. Коріння живці пускають досить швидко і приживаються добре. Якщо втратив свою декоративність через обвислі або опалі нижні листки - можна обрізати всю його красиву верхівку - вона легко приживеться і буде радувати Вас знову. Небажано обрізати будь-які види Фікусів перед зимовим періодом спокою.
Існують, звичайно, й інші види Фікусів. Вони можуть бути і дуже високими, і почвопокровними, мають абсолютно різний розмір і форму листя. Самі тіньовитривалі - Бенедикта і Бенджаміна Форма Нуда, на вікнах можна вирощувати Фікуси у формі Бонсай. Фікус Ліровидний підійде просторому приміщенню. Фікус Крихітний використовується для обплітання каркасів і вертикального озеленення.
Вибір за Вами - які види Фікусів Вам сподобаються?!