Філодендрон - популярна кімнатна рослина сімейства ароїдних, яка налічує безліч видів. У мене вдома три види. Всі дуже ефектні і невибагливі у догляді.
Любителі кімнатних рослин частіше вирощують такі види Філодендрона, як Червоніючі і Лазящі. Останній має отруйні пагони, сік яких при попаданні на шкіру та слизові оболонки може викликати ураження.
Філодендрон Гітаровидний відрізняється оригінальною формою листа, що нагадує скрипку або гітару. Філодендрон Витончений має перисте листя, розрізами мало не до самої основи. Філодендрон Ілземана нагадує забарвленням листя Диффенбахію: білясті вкраплення рівномірно покривають лист, роблячи його строкатим і барвистим.
Філодендрон Деревоподібний - рідкісний гість у житлових будинках, оскільки розмір його досягає півтора, а то і більше метрів. Деревоподібна форма не вимагає опори. З іншого боку, Ліаноподобний Филодендрон легше формувати, створюючи компактні екземпляри, завдяки правильній підвязці.
Догляд за Філодендроном.
Філодендрон - одна із самих невибагливих рослин. Якщо Ви запитаєте у продавця, яку рослину купити, щоб вона виносила нестачу світла, води та добрива, швидше за все, Вам порекомендують саме його. Але якщо приділити увагу догляду за Філодендроном хоч трохи, він вразить своєю красою і буде прикрашати приміщення дуже довгі роки.
- Рослині необхідна висока вологість повітря. Будучи представником тропічної флори Південної та Центральної Америки, Філодендрон потребує обприскування і протирання листя м’якою теплою водою.
- Оптимальна температура повітря плюсові - 22-25°С, взимку - не нижче +16°С. Виняток становить Філодендрон Деревоподібний, якому набагато комфортніше буде зимувати в умовах відносної прохолоди - від +10 до +14°С.
- Філодендрон потребує рясного поливу. Земляна грудка не повинна пересихати. Однак допускати застою води не можна, для чого необхідно забезпечити відтік зайвої вологи. Хороший дренаж і пухкий субстрат захистять коріння рослини від загнивання. Але якщо забудете про полив на якийсь час (до двох тижнів) за інших хороших умов догляду, рослина не загине і навіть не скине листя.
- Найкращий варіант - яскраве світло, хоча Філодендрон може мешкати і в півтіні. Він вважається одним з найбільш тіньовитривалих рослин, які можуть винести умови підлогового розміщення в центрі кімнати. Щоравда, в умовах сильного затемнення рослина припиняє своє зростання, стає слабкою і недорозвиненою.
- У період активної вегетації Філодендрон підживлюють комплексними добривами. Але в принципі йому не потрібні часті підживки. Пухкого родючого грунту буде достатньо для того, щоб зеленому вихованцеві було комфортно.
- Дорослу рослину пересаджують зазвичай не частіше одного разу на два роки. Розмножують Філодендрон верхівковими живцями. Досить часто застосовують розмноження відводками. Вкорінення зазвичай відбувається протягом 3-4 тижнів, для кращого результату можна використовувати Укорінювач.
- Лазячим сортам необхідна опора. Філодендрон неможливо вирощувати як ампельні рослини, оскільки формування листа завершується тільки у вертикальному положенні. В якості опори можна використовувати вертикальні сітки, дротяні каркаси різних форм.
Догляд за Філодендроном простий, однак вірогідні і труднощі. Почорніння краю листа може свідчити як про пересихання грунту, так і про його перелив. Переохолодження субстрату часто призводить до загнивання коренів. Недолік світла веде до деградації рослини, надлишок - до вигоряння. Сухе повітря сприяє появі павутинного кліща, щитівки і войлочника.
У кімнатних умовах Філодендрон цвіте рідко, та й цвіт його не особливо декоративний.