Садові жоржини зі строкатими суцвіттями відносяться до нечисленних квітів, кольорова гамма яких настільки широка, що її опис зайняв би цілий день. Кольори жоржин коливаються від білого до чорно-червоного. Через багату кольорову гаму жоржини можна посадити на всю грядку і при цьому не боятися одноманітності. Жоржини поділяються по висоті - від 30-сантиметрових маляток до двометрових квітів-велетнів. Догляд за жоржинами досить простий. (Посадка, вирощування жоржин і подальший догляд за ними досить простий).
Трохи історії.
Жоржини потрапили до нас з Південної Америки, батьківщиною цих квітів є нинішні території Мексики і Гватемали. Жоржина також є національною квіткою Мексики. Ацтеки вживали їх у їжу, використовували на церемоніях і просто милувалися цими гарними квітами. Крім усього іншого, ацтеки лікували жоржинами і таку хворобу, як епілепсія. Навіть прадавні європейці вірили в цілющі властивості кореневищ жоржин, оскільки вони підвищують апетит. Бульба володіє смаком фруктового цукру і містить інсулін. Додатково до цього, індіанці використовували жоржини при виготовленні трубок для тютюну.
У Європі спочатку вирощування жоржин здійснювалося з тією ж метою, що і картоплі - для їжі. Однак ці представники флори не змогли стати рівноправними конкурентами картоплі за смаком і врожайністю, так само як і картопля не могла змагатися з красою суцвіть жоржин. Адже спочатку картопля вирощувалась у садах палаців в якості декоративної рослини. Жоржини як садова квітка стали вперше розвивати в королівському ботанічному саду Мадрида, звідки вони поступово потрапляли на грядки європейських аристократів і простолюду. "Георгіна" отримала свою назву від імені німецького ботаніка і мандрівника Йоханна Готліба Георгі.
Догляд за жоржинами. Зимівля бульб.
Так як жоржина походить з Південної Америки, вона - теплолюбна рослина. У зв’язку з цим, бульби цієї квітки потрібно переносити на зимівлю в підвал. На початку березня бульби жоржини починають прокидатися від зимової сплячки. В цей час їх виносять на світло. В середині квітня на коренях повинні бути крихітні зелененькі бруньки.
Найкраще купувати коріння, на яких вже видніються зелененькі відростки. Такий корінь потрібно відразу саджати в горщик. При посадці слід простежити за тим, щоб навколо кореневища в горщику залишався двосантиметровий простір, коріння потрібно засипати землею товщиною в кілька сантиметрів (до десяти).
З приходом теплих весняних днів квітку можна буде пересадити на грядку. Пересаджувати квіти з горщиків на вулицю можна лише після відходу нічних заморозків. Таким чином, висаджувати квіти на клумби можна не раніше кінця травня - початку червня.
Вирощування жоржин. Садимо в саду.
Вирощування жоржин - досить неважке заняття, просто необхідно звернути увагу на деякі особливості цієї квітки. Найбільш важливі поради по догляду за жоржинами в саду:
- При посадці рослини на вулиці коріння потрібно занурювати в землю на глибину 5-10 см з проміжком 40-60 см один від одного.
- Враховуйте, що чим вище квітка, тим більшої площі вона потребує. Оскільки квіти жоржин важкі, то найбільш високі рослини потребують опори.
- При виборі місця для жоржин слід враховувати, що ця квітка віддає перевагу сонячним і безвітрянім місцям. Протягом дня сонце має потрапляти на рослину як мінімум 6 годин, тінь рослина виносить лише вранці або ввечері. Чим більше сонця, тим більше суцвіть. На сонечку жоржини не надто витягуються і практично не потребують підпірки.
- Влітку успішний догляд за жоржинами в першу чергу залежить від рясного поливу.
- Відцвілі суцвіття потрібно постійно видаляти.
- При вирощуванні жоржин потрібно звертати увагу на те, що якщо від кореневища жоржини багато відростків, значить частину варто видалити, залишивши при цьому два - три найпотужніших. Якщо Ваша жоржина висока, то потрібно видаляти бічні гілочки, які ростуть в пазухах листків. Цього, звичайно, можна не робити, але тоді саме цвітіння буде слабше.
- Догляд за жоржинами неможливий також без добрива, краще всього використовувати спеціальне добриво для садових квітів з повним комплексом поживних речовин.
- Молоді пагони жоржин потрібно берегти від комах-шкідників. Коли жоржини зацвітають, то їхні бутони часто псують такі комахи. Вони з’їдають м’які тканини квітки, і коли вона розпускається повністю, то на суцвітті видно пошкодження від шкідників, і квіти стають не таким яскравими і красивими. Тому при першій же появі комах на бутонах, варто відразу ж обробити кущі відваром чистотілу, полину або іншими корисними травами (можна використовувати засіб від шкідників "Доктор Фолі"), це найкраще зробити ввечері. Обробляти жоржини варто від одного до трьох разів на десять днів до повного зникнення шкідників.
Вирощування жоржин вимагає підвищеної уваги, проте при правильному догляді ці рослини в знак подяки подарують садівникові цілий букет суцвіть.