Ботаніки налічують близько 220 родів кактусів. Вигадливі та «стильні» форми, невибагливість у догляді роблять цю домашню рослину однією з найпопулярніших.
Але справжнісіньке диво - цвітіння кактуса.
Існує поширене повір’я про те, що цвітіння кактуса можна побачити перед самою його смертю. На щастя, це неправда. Деякі кактуси цвітуть раз на п’ять, а то і більше років, інші - щороку, а бувають, що квітнуть протягом півроку. Варто, однак, зазначити, що квіти з’являються тільки при належному догляді і у здорової рослини.
Добриво для кактуса, грунт, правила пересадки.
Відразу корисна порада: якщо хочемо виростити кактус великим, соковитим і здоровим, посадимо його в просторий пластмасовий горщик, розміром приблизно в 3-4 рази більше самої рослини разом з корінням. Справа в тому, що і кераміка, і метал - не найкращі матеріали для зростання кактусів. Металеві горщики сильно нагріваються, а стінки з кераміки «з’їдають» вологу. І те, й інше має згубний вплив для ніжних корінців кактуса. У просторий пластиковий горщик можна посадити кілька кактусів, разом їм буде затишно, а саме таке сусідство врятує від переохолодження.
Перша й найголовніша умова, необхідна для цвітіння - домашня рослина не повинна страждати від голоду або, навпаки, надмірного живлення. Грунт для кактусів не повинен бути надто поживним. Особливо небажана наявність в ньому компосту або перегною. Взагалі, кактуси не потребують великої кількості азоту (а саме він міститься в перегної), від якого стебло неправильно розростається, стає потворним, шкірка тріскається. За цим же принципом варто вибирати добриво для кактуса. Воно має бути спеціальним, з мінімальною кількістю азоту і повним комплексом мікроелементів. Підживлювати один раз на два тижні.
Якщо кактус виснажений або хворий, він не цвіте, навіть якщо він молодий. Нову енергію домашня рослина отримує після пересадки. Молодий кактус пересаджуємо кожної весни, дорослі - перевалюємо з грудкою землі через 2-3 роки. Старі рослини до пересадок чутливі, тому їх розміщуємо в більш просторий посуд, після цього можна не пересаджувати років 5-6. Після пересадки не поливати 4-5 днів і тримаємо цей час в тіні. Після поливу затінення поступово зменшуємо. Добриво для кактуса застосовуємо тільки через півтора - два місяці після пересадки.
Правильна зимівля.
Саме взимку у кактусів закладаються квіткові бруньки, тому їх цвітіння залежить від успішно організованої зимівлі. Для того, щоб кактуси комфортно себе почували, не хворіли, правильно розвивалися і квітнули, їх зимівля повинна бути у відповідних умовах:
• Температура повинна бути невисокою (приблизно 10 градусів). Для зимівлі підходять утеплені балкони, якщо кактуси "живуть" на підвіконні, можна відгородити їх від теплої кімнати і батарей шматком пластику або спеціально виготовленою скляною рамою.
• До зимового часу скорочуємо полив рослини, аж до повного припинення його до відсутність сонячних днів. Не треба лякатися, якщо рослини трохи зморщаться за зиму, навесні, з початком регулярних поливів, все нормалізується.
• Помилка - думати, що в період зимової сплячки кактуси не потребують освітлення. Навпаки, рослинам потрібно надати якомога більше світла.
• Звичайно, добриво для кактуса в цей час протипоказано.
Навесні починають обережний полив тільки після того, як новий приріст стане помітний.
Так як же «змусити» кактус цвісти?
• Ранньою весною якомога раніше починаємо привчати домашню рослину до сонячного світла, а влітку поміщаємо її під прямі сонячні промені. Залежно від роду кактуса, рослині знадобиться для цвітіння більший чи менший час знаходження на сонці. Але в будь-якому випадку кактус повинен бути поверненим до сонця однієї і тієї ж стороною (це важливо!).
• Влітку кактус повинен отримувати максимальну кількість свіжого повітря. Та й восени не поспішаємо заносити його в кімнату аж до настання справжньої прохолоди. Так домашня рослина краще підготується до зимівлі.
• Відновлення поливу зазвичай припадає на березень, в залежності від настання теплих днів. Головне правило полягає в тому, що верхній шар землі повинен підсихати між поливами, в той же час грудка землі навколо коріння не повиненна пересихати.
• Цвітіння кактуса стимулює і спеціальне добриво. Його розчин потрібно вносити протягом всього періоду росту і цвітіння.
Дотримуйтесь всіх цих нескладних правил, і Вас чекає довгоочікуване диво - ніжне й прекрасне цвітіння кактуса.