Ноліна (Nolina) або Бокарнея (Beaucarnea) - сукулент родини Агавових (Agavaceae).
Скажу відразу, що мою увагу Ноліна привернула своєю «кучерявою шевелюрою». Маючи такий клишоногий стовбур у вигляді пляшки й таке смішне кучеряве листя у вигляді спіральок, ніби всю ніч їх хтось дбайливо завивав на бігуді, рослина виглядає досить декоративною. Так і захотілося обережно погладити її по кучерявій «шевелюрі». Коли я принесла Бокарнею додому, я подумала, що для «кокетки» потрібно підготувати особливе місце. Довге спадаюче листя, яке буде звисати з підвіконня, може отримати опіки від гарячих батарей в зимовий період. Тому я купила красиву підвіску і попросила чоловіка, щоб він надійно закріпив її до стелі на лоджії. Таким чином, я можу милуватися рослиною в повній мірі, не ховаючи її на підвіконні за фіранкою.
Як я зрозуміла пізніше, для таких рослин, як Ноліна, догляд не такий важливий. Бокарнея відноситься до сукулентів, тобто має властивість накопичувати тривалий час у своєму стовбурі вологу та корисні речовини, як це і відбувається в природних умовах зростання. Важливо те, що при тривалій відсутності господарів вдома, вона не скине листя, не засохне і, відповідно, не втратить зовнішній вигляд. Ноліна відноситься до повільно зростаючих рослин. Батьківщиною цього виду є територія Мексики, і у себе на батьківщині пляшкоподібний ствол може досягти до двох метрів у висоту. Завдяки своєму стовбуру Бокарнея в народі отримала смішну назву «слоняча нога».
Маленька хитрість:
Розмір і форма стовбура залежить від режиму поливу. Квітникарі вважають, що якщо Бокарнею поливати регулярно, то вона буде тягнутися вгору, і в такому випадку у неї буде багато листя, а потовщення внизу стовбура буде невеликим. Якщо Ви хочете отримати невисоку рослину з великим каудексом, то потрібно утримувати її на південних вікнах і поливати рідше. Це обумовлюється тим, що даний вид накопичує вологу на посушливий період і тим самим збільшує об’єм каудекса. Каудексом називається потовщення стовбура у формі пляшки у деяких кімнатних екзотичних рослин.
Ноліна - догляд.
Основні секрети догляду за Ноліною (Бокарнеєю):
- любить яскраве освітлення,
- низький керамічний горщик у вигляді плошки,
- обов’язкова просушка між поливами.
Полив. У літній період рослину поливають рідко, але рясно. Поливають Бокарнею тільки тоді, коли грунт повністю просохне. Постійне заболочування земляного кома призведе до закисання коренів і гнилі каудекса. У мене Ноліна знаходиться на утепленій лоджії цілий рік. Влітку температура досягає +30°С і вище, взимку знижується до +15°С. У спекотну пору року догляд за Ноліною можна доповнити теплим душем або обприскувати «шевелюру» з пульверизатора.
Чим нижче температура повітря в приміщенні, тим, відповідно, рідше потрібно поливати Бокарнею. Приміром, в холодну пору року рослину поливають потрохи один раз на 2 тижні. Якщо Ноліна буде недостатньо зволожена, вона Вам про це повідомить, стовбур рослини буде поступово зменшуватися. За сухими кінчиками листя можна визначити, чи комфортно рослині за Вашої кімнатної вологості. Якщо у Ноліни сохнуть кінчики листя, значить, рослину потрібно частіше обприскувати або збільшити вологість повітря в приміщенні, де знаходиться рослина.
Пересадка. Пересаджують молоді рослини один раз на два роки. Більш старша Бокарнея потребує пересадки рідше - не частіше одного разу на 5 років. При пересадці обов’язково вибирати горщик з дренажними отворами, щоб зайва волога могла стікати. Пластикові горщики бажано не використовувати, зайва волога повинна випаровуватися як через нижні дренажні отвори, так і через стінки керамічного горщика. Краще всього використовувати низькі глиняні миски. Низький горщик потрібен з тієї простої причини, що коріння Бокарнеї збільшується вшир, і більш глибокого вазону вона не потребує.
Корені Ноліни досить ламкі, тому пересаджувати її потрібно вкрай обережно, щоб не пошкодити. Дуже важливо не заглиблювати в грунт стовбур рослини. Грунт можна зробити самим: 1 частина глинистої землі, 1 частина листової і 1 частина піску або купити готову суміш в квітковому магазині.
Добриво для Ноліни. Підживлювати рослину в період зростання збалансованим добривом з рівним вмістом NPK (тобто фосфор, азот і калій - приблизно порівну), досить одного разу на місяць. У кімнатній культурі Ноліна цвіте рідко і лише досягнувши певного віку, тому в більшому відсотковому співвідношенні фосфору і калію вона не потребує.
Ну ось і всі секрети! Як Ви зрозуміли, доглядати за Ноліною дуже просто, тому рекомендую її тим, хто зайнятий і часто не буває вдома. Виглядати Бокарнея все одно буде дуже ефектно!