Як правильно поливати орхідею Фаленопсис.
На даний момент Фаленопсис - найпоширеніша у продажу орхідея. Придбати її можна в будь-якому квітковому кіоску, тільки інформацію про догляд і полив від продавців можна почути абсолютно різну. Хтось радить поставити горщик на блюдце і поливати орхідею по краю горщика, хтось рекомендує полив методом занурення вазона у воду, хтось примудряється запропонувати на основі даних з Інтернету полив методом звичайного душу. Загалом, інформація про те, як поливати орхідею, досить різна. Спробуємо розглянути кожен варіант поливу окремо. Багато років я пристосовувалася до поливу орхідеї під назвою Фаленопсис. Перепробувала багато способів і хочу поділитися кількома з них. Звичайно ж, Америку я не відкрию, але можливо тому, хто нещодавно придбав тропічну красуню, мої поради стануть в нагоді.
1. Найпростіший метод - це полив з лійки.
Для цього на поверхню субстрату по краю горщика обережно тонкою цівкою ллють з лійки заздалегідь відстояну або відфільтровану м’яку воду доти, доки знизу на блюдці не з’явиться водичка. Залишки води рослина з часом вбере сама або в жарку пору року вода сама швидко випарується. Здавалося б, дуже простий полив, не займає часу, таким способом ми поливаємо звичайні кімнатні рослини, проте є одне «але».
Потрібно врахувати те, що коренева система орхідей знаходиться не в грунті, а в субстраті, що складається в основному зі шматочків кори, тому вода проливається крізь субстрат і стікає в самий низ. Перед тим, як поливати орхідею таким методом, Ви повинні знати, що коріння не встигають поглинути воду рівномірно і насичуються вологою частково. Залишки води в блюдці в основному споживає нижня частина кореневої системи і, якщо водичка буде знаходитися в блюдці постійно, то незабаром нижня частина коренів перетвориться на кашу, а верхня частина коренів через відсутність вологи буде поступово всихати і відмирати. Через проблеми з кореневою і нестачі вологи орхідея почне збезводнюватися.
Листя з кожним днем будуть в’янути, втратять тургор, пізніше пожовтіють і опадуть. Після загине і вся рослина.
2. Як поливати орхідею методом занурення.
Приблизно раз на тиждень полив можна проводити наступним чином. Наливаємо в будь-яку ємність відстояну воду бажано кімнатної температури (за потреби з добривом), занурюємо горщик з орхідеєю в воду так, щоб водичка не торкалася шийки рослини і залишаємо в такому положенні до повного насичення (хвилин 10-15). Якщо про рослину забули і вона знаходилась у воді довше - нічого страшного, головне щоб це не був тривалий період (добу-дві), інакше через деякий час на листках орхідеї з’явиться набряки через надлишок вологи.
Набряки не лікуються, листя відрізаються до здорової тканини.
Після поливу даємо стекти зайвій водичці і повертаємо орхідею на постійне місце дислокації. Теж саме робимо з наступною партією рослин. Якщо орхідей в квартирі максимум до десяти, то в принципі нічого складного, і в жарку пору року можна повторювати процедуру поливу кілька разів на тиждень, але якщо кількість орхідей образно кажучи, зашкалює, то такий полив може розтягнутися на пів дня, а після нього послідує прибирання приміщення в якому вони поливались.
Дуже зручно використовувати для такого поливу кашпо. Підбираємо в магазині прозорі кашпо, за розміром трохи більше вазона, в якому росте Ваша красуня, обов’язково з високим дном. Ставимо вазон з орхідеєю всередину. Поливати методом занурення можна прямо в цьому кашпо, потім просто зливати воду. А те, що буде стікати після поливу, не загрожуватиме загниванням коріння Вашій рослині, вода залишиться на дні кашпо. Для тих, у кого десяток-два орхідей - це чудовий варіант: і проблем немає, і в інтер’єрі добре виглядає. Останнім часом в магазинах з’явилися навіть набори - кашпо + вазон, які можна використовувати при пересадці.
3. Наступний варіант поливу - гарячий душ.
По черзі заносимо всі рослини у ванну, поливаємо під струменем душу досить теплої температури (щоб внутрішньому ліктьовому згину руки не було гаряче). Такий полив достатньо корисний для орхідей. По-перше, він імітує природні тропічні зливи, по-друге, змиває з листя пил, відкриває пори.
Після приймання «душу» дати орхідеям деякий час відстоятися і насолодитися вологим теплим кліматом ванної кімнати, а після повертаємо рослини на місця.
Через кілька днів рослини просихають і знову потребують поливу. Дуже добре, якщо Ви домогосподарка, і у Вас багато вільного часу, таким чином можна і погратися, але якщо все потрібно зробити максимально швидко, то такий полив Вам категорично не підійде. Хоча метод гарячого душу для здорового зовнішнього вигляду рослин рекомендую в теплу пору року проводити раз на місяць. Потім ту ж саму процедуру проводимо з наступною партією орхідей. Обов’язково після такого способу поливу потрібно переконатися, що в точці зростання і в пазухах листків Фаленопсису не залишилася вода, інакше волога може спровокувати мокру гниль. Зайву вологу з точки росту можна прибрати за допомогою сухої серветки, ватної палички або ватного диска.
4. Метод поливу в піддонах.
Для підвіконь, стелажів, полиць, де знаходяться Ваші рослини, підбираємо відповідних розмірів піддони (висота піддону не менше 3 см) і прямо в них розставляємо квіти. Поливати можна прямо з лійки або по краю горщика або безпосередньо в піддони, попередньо додавши потрібну концентрацію добрив. Такий полив на перший погляд дуже зручний тим, що в першу чергу економить масу Вашого часу і практично не вимагає догляду. Достатньо раз на місяць вимити піддони від накопичених в них залишків солей. Але в такому поливі є свої «підводні камені». Якщо одна з рослин, яка стоїть в піддоні захворіла, то по воді захворювання перейде і до інших рослин і не виключено що через полив можуть захворіти всі орхідеї, що знаходяться в піддоні, тому невеликий ризик все ж існує.
5. Останній метод поливу - це полив орхідей в індивідуальних кашпо.
Як правильно поливати орхідею, я зрозуміла не одразу. Це самий зручний і безпечний спосіб полити орхідею. Насамперед цей метод підійде власницям великої колекції. Достатньо на дно кашпо налити трохи водички (висотою не більше 2 см) і занурити в нього вазон. Рослина сама «вип’є» рівно стільки води, скільки вважатиме за потрібне, а ті надлишки вологи, які залишаться на дні горщика, не нашкодять ні корінню, ні самій рослині. Тільки кашпо бажано обирати трохи ширше горщика, в якому росте орхідея, щоб був доступ повітря. Чим, запитаєте Ви, відрізняється такий метод поливу від розглянутого нами 1 варіанту? Тим, що води в блюдці набагато менше, щоб коренева орхідеї поглинала вологу рівномірно і в потрібному обсязі, достатньо тільки раз на тиждень доливати водичку. Чому безпечніше? Тому що в процесі поливу в піддонах або в загальному тазу через воду не поширюється захворювання на інші орхідеї, а у кожної рослини є своє кашпо.
Як поливати орхідею, що мешкає в Вашій домівці - вирішувати Вам. Я свій вибір вже зробила, і мої орхідеї квітнуть рясно і довго.