Догляд за орхідеями в зимовий період.
Останнім часом дуже популярною кімнатною рослиною стала орхідея. Як правило, у кожного з нас на підвіконнях красується як мінімум парочка тропічних красунь, але ніхто не надає значення тому, що орхідея - це теплолюбива рослина, і в холодну пору року їй потрібний особливий догляд - необхідно зробити все можливе, щоб взимку в наших квартирах їм було комфортно.
Отже, догляд за орхідеями взимку значно відрізняється від теплої пори року. Слід звернути увагу, що описані нижче правила стосуватимуться тільки гібридних орхідей, які вирощені в спеціальних оранжереях для подальшого розміщення в кімнатній культурі, а не природних видів. В природних умовах багато орхідей, яким для повноцінного росту, розвитку та цвітіння життєво необхідні значні і тривалі пониження температур повітря в певний період.
Полив і вологість повітря:
Взимку полив значно скорочується - не частіше одного разу на півтора тижні. Не виняток і орхідеї, які не мають яскраво вираженого періоду спокою, вони також потребують незначної просушки субстрату.
Однією з помилок початківців-квітникарів є неправильний догляд за орхідеями взимку після поливу. Дуже часто, не давши як слід стекти зайвій воді з дренажного отвору, ми повертаємо рослину на попереднє місце разом з блюдцем, в яке продовжує стікати вода. Якщо підвіконня достатньо холодне, то і вода стане температури підвіконня, і коріння рослини в процесі поглинання вологи буде переохолоджуватися протягом тривалого періоду - поки вода повністю не випарується. Таке переохолодження коренів в подальшому може привести до різних грибкових і бактеріальних захворювань. Щоб уникнути цього, можна покласти на підвіконня лист пінопласту і зверху розташувати орхідеї. Пінопласт в такому випадку буде виступати в ролі теплоізоляції. Дуже непогано в будь-який час року ставити вазон в кашпо з високим дном, в яке стікає вода, в такому випадку блюдце не потрібно, і в інтер’єрі рослини виглядають чудово.
Взимку за включеного центрального опалення вологість повітря в приміщенні достатньо низька, не вище 30-40%. А, як всім відомо, сухе повітря є найсприятливішим чинником для розмноження павутинного кліща. Для того щоб збільшити вологість навколо рослин, можна щодня на кілька годин вмикати зволожувач повітря або кімнатний фонтанчик.
Не рекомендується обприскувати орхідеї, так як волога може застоюватися в пазухах листків і в точці зростання, що спровокує розвиток гнильних процесів.
Любителям влаштувати рослинам теплий душ, рекомендується після процедури залишити орхідеї до повного випаровування вологи з листя. Бажано душ зробити на ніч і залишити рослини у ванній кімнаті до ранку. По-перше, орхідеї протягом ночі будуть насолоджуватися вологим повітрям ванної кімнати, а, по-друге, таким чином уникнуть гнилі і відмирання точки росту.
Добриво для орхідей в зимовий період потрібно вносити не частіше одного разу на місяць. Це пов’язано з тим, що навесні-влітку завдяки довгому світловому дню і підвищеним температурам орхідеї швидше переробляють поживні речовини, ніж взимку та восени, коли температура знижується, а світловий день коротшає.
Освітлення:
Якщо ваші підвіконня мають орієнтир тільки на північну сторону або ваші вікна затінені деревами або іншими сторонніми предметами, то для світлолюбних орхідей починаючи з жовтня (оскільки хмарні дні починаються з середини жовтня) бажано продумати і підготувати додаткове освітлення, тому як нестача світла негативно вплине на розвиток рослини в цілому. Якщо рослині світла буде недостатньо, то вона не зможе закласти квіткові бруньки, як би добре ви її при цьому не підживлювали. Визначити брак світла можна за тьмяним і витягнутим листям.
Для компенсації нестачі світла можна використовувати люмінесцентні лампи потужністю в середньому близько 60 Ват. Відстань між лампою і рослиною повинна бути не менше 20 см, але і не перевищувати 30 см. У випадку, якщо ваша квартира взимку погано опалюється і підвіконня досить холодні, орхідеї можна запросто розмістити в будь-якому виділеному для них місці, але тільки під штучним освітленням. Якщо правильно розрахувати потужність освітлення на займану орхідеями площу, то ваші рослини без шкоди для себе перезимують далеко від вікна.
Температурний режим.
Як показали мої спостереження та практика, в зимовий період комфортна температура повітря для орхідей варіюється від +15°С нічна і до +23°С денна. Але ні в якому разі не можна допускати, щоб у нічний час температура повітря опускалася нижче +15°С. При температурних коливаннях в 5-7°С часто починають з’являтися квіткові бруньки. Тому, якщо ви хочете, щоб ваш вихованець скоріше зацвів, потрібно створити перепад температур день/ніч, це можна легко зробити в осінньо-зимовий період, наприклад, відкрити на ніч кватирку і температура на підвіконні буде значно нижче, ніж у самому приміщенні.
Також потрібно знати, що свіже повітря - запорука здоров’я не тільки для людини, але і життєво необхідне для будь-якого живого організму. Тому провітрювати приміщення потрібно не тільки в теплу пору року, але і в зимовий період. При цьому важливо в догляді за орхідеями взимку уникати протягів - листя рослин можна обморозити буквально за кілька хвилин. Щоб цього не сталося, під час провітрювання орхідеї з підвіконня бажано прибирати або відсувати від холодного потоку повітря.
Звісно, листя рослин не повинні торкатися холодних шибок.
Пересаджувати орхідеї взимку небажано, оскільки в цей час всі основні процеси життєдіяльності притупляються і переходять у стан спокою. Якщо немає особливої необхідності (наприклад, з причини проблеми з кореневою системою), то пересадку краще відкласти до весни.