Догляд за орхідеєю Ванда (Vanda)
Перша орхідея Ванда з’явилася в моєму будинку кілька років тому. На одному з українських форумів я взяла участь в тайському замовленні. Рослина дуже красива і в першу чергу заворожує величезними розмірами квітів, тому я замовила відразу кілька штук. Але перш ніж замовити даний вид орхідеї, я прочитала багато інформації і зробила висновки, що зможу доглядати за цією чудовою рослиною і - головне - забезпечити її цвітіння!
На фото орхідея Ванда гібридна
Трохи про догляд. Ванда сама по собі нескладна у догляді, якщо дотримуватися кількох головних правил. 
1. Рослина досить світлолюбна, і якщо у Вас вікна виходять на південь, південний схід, південний захід і захід, то додаткове освітлення знадобиться тільки в осінньо-зимовий період.
2. Орхідея Ванда вимоглива до високої вологості повітря (як мінімум 60-80%). Для успішного вирощування гібридних Ванд танці з бубнами не знадобляться. Єдина проблема - це забезпечити рослину вологим мікрокліматом в жаркій міській квартирі в літній період і не перезволожити її кореневу систему в холодну пору року.
3. Це один з небагатьох видів орхідей, які містяться з відкритою кореневою системою. Я довго пристосовувалася до її поливу: замочувала коріння орхідеї в тазу хвилин на 10 з добривом, потім розвішувала на свої місця, але буквально через півгодини коріння знову ставали сухими. Тоді я брала в руки пульверизатор і кілька разів на день обприскувала «бороду» коренів своїх улюблених тропічних рослин. Але - на жаль, коріння орхідеї, звиклі до високої вологості, почали поступово всихати і пропадати. Тоді я зважилася на експеримент і пересадила Ванди у велику кору пінії в пластикові горщики з численними дренажними отворами на дні. Поливати стала раз на тиждень методом «гарячого душу»: відносила рослини до ванної кімнати, закривала двері і прямо струменем душу поливала їх хвилин п’ять, причому поливала як кору, так і саму рослину. Температура води повинна бути в міру гарячою. Наприклад, пробу температури води можна проводити на внутрішній стороні ліктьового згину - вода не повинна викликати неприємні відчуття. Потім орхідеї хвилин на 20-30 залишалися у вологій теплій ванні до практично повного випаровування вологи в пазухах листків. Через деякий час після таких «купань» я помітила, що біля стовбура орхідеї з’явилися перші - київські! - Корінці! Рослини відгукнулись на такі водні процедури і поступово почали нарощувати нові корені. Таким чином, я вирішила проблему щоденного поливу і частого обприскування.
4. Ванди досить теплолюбні, їх батьківщина - тропічні країни, тому середня комфортна температура для Ванд варіюється від +20°С до +30°С. У літню пору року орхідея Ванда може знаходитися і при +35°С, але тоді потрібно забезпечити приміщення хорошою циркуляцією повітря. Для цього достатньо включати опівдні на кілька годин вентилятор. Критична нічна температура взимку - до +20°С, хоча в мене нічні температури досягали позначки на градуснику +15/+17°С. При таких низьких температурах поливати рослини категорично заборонено, інакше можна спровокувати стовбурову гниль та інші різні грибкові захворювання. Ванди і гібриди на їх основі не люблять прямого полуденного сонця, і можуть, як і більшість орхідей, отримати значні опіки. На південних вікнах в період квітень - серпень рослини потрібно притіняти ролетами або фіранками. У менш сонячний час року притінення не знадобиться, навпаки, з середини вересня і по березень необхідне додаткове освітлення орхідеї люмінесцентними або фітолампами потужністю 36 Ват. Якщо рослина не отримає достатнього освітлення, то цвітіння Ви можете не побачити багато років.
5. Більшість любителів орхідей використовують в якості складової субстрату і для покриття верхньої його частини мох сфагнум. Для Ванди цей компонент субстрату не прийнятний. Коріння орхідеї Ванда дуже чутливі до надлишку вологості і можуть під сфагнумом загнити і відмерти. Особисто я останнім часом використовую тільки кору пінії розміром від 2 до 4 см. Кора пінії більш вологоємна, ніж соснова, відноситься до більш твердих порід дерев, не так швидко руйнується і служить відповідно довше. Також кора пінії хороша тим, що містить багато ефірних олій, які в деякій мірі мають знезаражуючі властивості та роблять субстрат непроникним для мікроорганізмів і стійким до грибкових захворювань.
Отже, за моїм спостереженням орхідея Ванда відмінно почуває себе в пластикових горщиках, але у великій корі, також її можна вирощувати при стабільно високій вологості в підвісних корзинах з великою кількістю отворів або з голою кореневою системою.
6. І насамкінець два слова про підживлення. Гібридні Ванди не примхливі до різних видів добрив, можна комбінувати і експериментувати, але головне не перестаратися з дозуванням. Коріння даного виду орхідеї досить ніжні і відразу відреагують на погану жорстку воду або полив добривом з більшим дозуванням. Верхня частина коренів, так званий веламен, отримає опіки і відімре і, як наслідок, надалі корінь повністю не відновиться. Здорове коріння - запорука будь орхідеї, якщо проблема з корінням, то і рослина, відповідно, буде хворіти, не кажучи вже про цвітіння. Я використовую збалансоване універсальне добриво, але розводжу його в меншому дозуванні, ніж вказано в інструкції на флаконі з добривом, можна використовувати спеціальне добриво для орхідей.
В принципі ми розглянули основні критерії успішного догляду за гібридної орхідеєю Вандою. Удачі Вам друзі!