Плоский кліщ (Tenuipalpidae) - один з шкідників орхідей.
Дуже часто, купивши нову рослину і поставивши її в будинку разом з іншими, ми робимо величезну помилку, самі цього не підозрюючи. З новопридбаною рослиною ми можемо занести в свій квітник будь-якого шкідника: борошнистого червеця, різні види кліщів, щитівки, трипс і т.д, не думаючи, як складно потім боротися з ними. Тому перш, ніж купити рослину, її потрібно гарненько розглянути на наявність комах, а для того щоб виявити шкідника, потрібно розуміти що шукати.
Сьогодні ми поговоримо про самого непомітного шкідника орхідеї - кліща-плоскотілку. Перший раз плоский кліщ зустрівся мені ще в 2008 році, я ніяк не могла зрозуміти, звідки на листі рослин зовсім непомітні прокуси, ніби по них пройшлися тонкою голкою для шиття.
Пізніше, за допомогою Інтернету розібралася, що це підступний плоский кліщ (попросту кліщ-плоскотілка), який живиться соком рослин і за сприятливих умов розмножується досить стрімко, а протягом літнього періоду може заразити більшість рослин. Для даного виду кліща сприятливі умови розмноження - це висока вологість від 60% і температура повітря від +25°С і вище. Визначити його досить непросто, хоча, якщо раз на тиждень придивлятися до листя рослин, то особливо на нижній їх частині з тильного боку можна побачити спочатку безліч дрібних прокусів, які виглядають як борозенки і сріблястий наліт. Пізніше ці борозенки набувають темно коричневого або бурого відтінку, тому що у даного виду кліща слина досить токсична, яка при попаданні в тканини викликає некроз.
Як боротися з кліщем на орхідеї?
- Насамперед, виявивши на орхідеї кліща можна застосувати до рослини гарячий душ. Його люблять практично всі рослини, мало того, що душ приносить користь самій рослині, змиває пил, відкриває гирла, пори, а й змиває як личинки, так і самого шкідника. Гарячий душ як би обварює кліща - плоскотілку, але температура душа повинна бути не гаряче, ніж може витримати Ваш ліктьовий внутрішній вигин руки, інакше рослини отримають термічні опіки. Після гарячого душу деякий час потрібно дати рослині гарненько просохнути, а потім можна приступати до самої обробки.
- Для обробки потрібно шукати препарати, які екологічні, практично не випаровуються, мають помірно-небезпечні речовини (хоча б 3 - 4-го класу небезпеки), це мають бути високоефективні акарициди широкого спектру дії, які спрямовані на контактне знищення шкідників на ВСІХ стадіях розвитку і при грамотному використанні повторна обробка не знадобиться! У кожного препарату є інструкція до застосування з дозуванням і нормами використання. Отже, для обробки рослин в приміщенні нам знадобляться ще гумові рукавички й одноразова респіраторна маска.
- Потрібно проводити обробку всіх рослин без винятку, які знаходилися в одному приміщенні з зараженим «джерелом». Також обробляються підвіконня, блюдця, полиці та стелажі на яких знаходяться рослини, але обробляти потрібно ВСЕ, щоб знищити разом всю популяцію кліщів. На подібні препарати особисто у мене алергенних реакцій не спостерігалося, всі препарати переносилися без будь-яких побічних дій.
- У мисці з водою розводимо потрібний обсяг препарату (залежно від кількості рослин), дуже важливо, щоб препарат був свіжим і витримати концентрацію. Потім, якщо рослина невеликого розміру, занурюємо «бадиллям» в миску, щедро змочуючи всі частини рослини: пазухи, розетки і точки зростання. Субстрат, в якому знаходиться рослина, заздалегідь обмотуємо плівкою, щоб він не висипався в розчин.
- Можна також використовувати готовий розчин з інсекто-акарицидною домішкою в пляшці з розпилювачем. Подібним же чином потрібно захистити кореневу систему, обробку проводити тільки в добре провітрюваному приміщенні і з використанням засобів захисту, оскільки при розпиленні ще більша ймовірність вдихання речовин, що діють проти шкідників.
- Після того, як ми провели обробку кімнатних рослин, переходимо до обробки приміщення. Витираємо змоченою в тому ж акарициді серветкою для прибирання квартири всі поверхні, на яких розташовані квіткові вазони. Протягом тижня рослини не обприскувати! Після обробки приміщення утилізуємо використаний розчин, рукавички і маску та розставляємо рослини на свої місця. На цьому наше протруювання від кліща закінчене.
- Чим ще небезпечний кліщ? - Він є «сисним» (тобто харчується, висмоктуючи клітинний сік) і переносить різні захворювання і гриби в тому числі, саме тому після обробки від нього через тиждень потрібно обов’язково застосувати по рослині будь який фунгіцид.
- Ретельно вимиваємо руки, прополощіть порожнину рота. Обов’язково потрібно знати, хоча це вказується на кожній інструкції, що під час обробки ні в якому разі не можна курити, пити і приймати їжу.
Тож сподіваємося, що все зробили правильно і ці шкідники нашим улюблениця - орхідеям вже не страшні!