Вплив азоту (N), фосфору (P2O5) і калію (K2O)
Азот
Регулює ріст вегетативної маси та коренів кімнатних рослин. Визначає рівень врожайності садових і городніх культур. Азот є структурним компонентом органічних сполук, бере участь у всіх життєво-важливих обмінних процесах в рослині. Входить до складу молекул амінокислот, білків, нуклеїнових кислот та їх похідних, міститься в хлорофілі, фосфатидах, алкалоїдах, ферментах, фітогормонах, вітамінах та інших сполуках. Найбільш інтенсивно азот поглинається у фазі максимального росту вегетативної маси і формування генеративних органів. Азот засвоюється з грунту у вигляді іонів амонію і нітрат-іонів. Ознаки нестачі: листя стає блідо-зеленим, ріст рослин затримується, листя дрібнішає. Спочатку проявляється на нижніх листках. Пожовтіння починається з жилок листа і поширюється до країв листової пластини. Тільки за умови оптимального азотного живлення можна максимально реалізувати потенціал рослини. Підвищення рівня азотного живлення збільшує обсяг засвоєння рослинами інших елементів, таких як: фосфор, калій, залізо, кальцій, магній, сульфур, купрум, марганець, цинк. Ефективність добрива для кімнатних рослин, яке містить азот, є найбільшою в порівнянні з іншими елементами. Надлишок внесення азоту призводить до надмірного росту вегетативної зеленої маси, зниження імунітету, затримки цвітіння.
Фосфор
- Активізує ріст кореневої системи кімнатних і садових рослин.
- Прискорює розвиток всіх процесів.
- Підвищує імунітет культур.
- Сприяє інтенсивному нарощенню бічних коренів.
Рослини засвоюють фосфору значно менше, ніж азоту, але він має дуже важливе значення в їхньому житті. Адже входить до складу нуклеїнових кислот, нуклеопротеїдів, фосфатидів, сахарофосфатів, фітину і лецитину. Він відіграє важливу роль в енергетиці рослинних організмів, особливо в процесах дихання і фотосинтезу. Фосфор входить до складу вітамінів і багатьох ферментів. Забезпечення фосфором стимулює розвиток кореневої системи кімнатних, садових і городніх рослин, що в свою чергу покращує використання рослинами водних ресурсів. Наявність фосфору в складі добрива для кімнатних рослин підвищує стійкість до грибкових захворювань, в першу чергу - до борошнистої роси та кореневої гнилі. Він також сприяє якнайшвидшому визріванню городини. Ознаки нестачі: листя стає темно-зеленого кольору, ріст пагонів і коренів сильно сповільнюється, новоутворене листя дрібне, затримується цвітіння. Часто ознаки нестачі азоту і фосфору співпадають, оскільки фосфор забезпечує краще засвоєння азоту рослинами.
Оскільки фосфор краще засвоюється з вологого грунту, добриво для кімнатних рослин потрібно вносити після поливу.
Калій
- Зберігає і утримує воду.
- Підвищує стійкість до захворювань, посухи та переохолодження.
Нарівні, з фосфором і азотом калій є головним елементом живлення і його обов’язково повинні містити добрива для кімнатних квітів. Він не входить до складу органічних сполук, але приймає участь у білковому і вуглеводному обміні в рослинах. Високий вміст калію в клітинному соку підвищує тургор листя, сприяє росту кореневої системи і покращує кущіння. Ознаки нестачі: не утворюються квітки або вони дуже дрібні, суха облямівка по всій поверхні листа, рослини легше піддаються грибковим захворюванням. Проявляється спочатку на старому листі.