Алоказія - високоросла кімнатна рослина з надзвичайно декоративним листям.
У домашньому квітникарстві найбільшого поширення набули вічнозелені сорти. Серед них
- Calidora, яка відрізняється великим зморшкуватим листям,
- Polly, що має темне листя з білявими прожилками;
- Black Magic, що представляє собою низькорослу форму з темним глянцевим листям.
Широко відомі серед квітникарів-аматорів сорти Micholitziana, Bambino і Alocasia odora Spach. Остання відрізняється сильним специфічним запахом.
Догляд за Алоказією.
Секрет догляду. Алоказія, догляд за якою вимагає певних навичок, полюбляє перебувати в півтіні, але при високій вологості повітря. Навіть у звичайних умовах квартири рослина може відчувати дискомфорт від недостатньої вологості, тому рекомендується ставити її на піддон з керамзитом (не допускаючи попадання вологи на корені) або розміщувати поруч зволожувач.
Полив. Полив Алоказіі повинен бути помірним. Рясний полив може стати причиною загнивання коріння. Бажано чергувати прикореневий полив з поверхневим зрошенням, яке створить необхідну атмосферу звичних для рослини тропіків. Між поливами слід дотримуватися певного інтервалу, при цьому субстрат не повинен пересихати. Щоб не допустити перезволоження, рекомендується не менше третини горщика, в якому знаходиться Алоказія, засипати керамзитом або іншим дренажним матеріалом.
Температура. Алоказія негативно реагує на перепади температури. Найбільш прийнятна температура повітря - не нижче +20°С. У літній період температура може доходити до 25-27°С.
Добриво. Підживляють рослину в період активної вегетації слабким розчином добрив для декоративно-листяних рослин. Після пересадки не підживлюють місяць - півтора.
Опадання листя може свідчити про ослаблення рослини, яке часто спостерігається після періоду цвітіння. При цьому молоде листя росте дуже повільно, а листові пластини відрізняються дрібним розміром. У цьому випадку слід обов’язково підживити рослину або пересадити в новий живильний субстрат.
Пересадка. Пересадку рослини проводять на початку весни. Для Алоказіі використовують високі горщики, але великі ємкості вона не любить. В якості субстрата підійде пухка грунтова суміш для ароїдних. Для поліпшення аерації грунту використовують річковий пісок, кокосову стружку, кору або сфагнум. Можна змішати грунт з субстратом для орхідей.
При пересадці купленої в магазині Алоказії ви можете зіткнутися з тканинним прошарком, який іноді не дає корінню розвиватися. Постачальники рослин кажуть, що він розкладається в майбутньому, на практиці ж часто бачимо корінці, які погано ростуть через нього. Якщо є можливість - намагайтесь обережно ножицями відокремити і прибрати цей матеріал.
Розмноження. Алоказія розмножується кореневищем з бульбами, живцями і насінням.
- Клубеньки пророщують в субстраті з моху-сфагнуму, акуратно гострим ножем відокремивши їх від основної рослини. Температура повітря повинна бути не нижче +23°С.
- Укорінення верхівкових живців відбувається досить складно, часто пагони хворіють і гинуть. Рекомендується злегка підсушити живець після зрізки, обробити стимулятором росту, що підвищить ефективність укорінення, висадити в легкий пухкий субстрат.
- Насіннєве розмноження не користується популярністю, оскільки насіння Алоказії швидко втрачає всхожість. Тим не менш, цим методом користуються для виведення нових сортів рослини. Насіння пророщують при стабільно високій температурі. Протягом двох тижнів відбувається прокльовування, однак до повноцінної вегетації молоді рослини переходять не раніше, ніж через рік.
Складнощі у догляді.
Найчастіша проблема в догляді за Алоказією - поява плям на листі. І для того є кілька причин:
1. Більше половини таких випадків пов’язані з перезволоженням. Забезпечити рослині ідеальні умови виходить далеко не завжди, тому Алоказія нерідко хворіє. Зокрема, перелив рослини стає причиною появи не тільки плям на листі, а й гнилі, цвілі і досить швидкої загибелі рослини. Причому навіть якщо вам здається, що поливаєте зовсім мало і рідко, може бути поганий дренаж, глиниста земля або початково гниле коріння. Спробуйте скоротити полив (не вологість повітря!), злегка розпушити верхній шар грунту. Якщо не допомагає - дістати і вивчити стан коріння, пересадити в легку землю з гарним дренажем, не допускати низької температури повітря.
2. Сухість повітря - друга причина плям. Але ці плями не так страшні, як у першому випадку. Різниця між ними досить суттєва - від перезволоження вони розвиваються дуже швидко і незворотно, оскільки причина - в загниванні кореневої системи. Сухість повітря можна коригувати, і рослина буде існувати з такою цяткою довгий час. Більше того - це часто свідчить про адаптацію Алоказії до атмосфери вашого приміщення.
3. Ще плями з’являються через надлишок підживки. Добриво для ароїдних повинно бути неконцентрованим (в два рази нижчим, ніж для інших кімнатних рослин). Це коригується дозуванням.
Ну і остання причина - це Алоказія. Дуже часто вона просто адаптується до нової оселі.
Увага. Рослина містить отруйні речовини, тому після контакту з нею слід ретельно мити руки, а всі процедури, що включають пошкодження листової або стеблової поверхні, проводити в захисних рукавичках.