Лимон - одна з найпопулярніших екзотичних рослин, яку з успіхом вирощують в кімнатних умовах. Для отримання декоративно-листяної рослини з приємним ароматом, можна виростити лимон з кісточки. Росте він досить швидко і добре піддається формуванню, однак, для отримання плодів необхідно кімнатний лимон, який можна прищепити до дикорослого, або придбати готовий саджанець.
Сорти лимона для вирощування в кімнатних умовах.
Найбільш поширений в кімнатному квітникарстві сорт Пандероза. Це гібридна рослина, яка відрізняється невибагливістю. Це невеликий серед цитрусових сорт, який добре цвіте в кімнатних умовах і дає великі, але нечисленні плоди.
• Лунаріо - порівняно молодий сорт, який славиться своєю високою врожайністю. Плоди лимона Лунаріо продовгуваті з витягнутим загостреним кінцем. При гарному догляді за рік з рослини можна зібрати кілька врожаїв.
• Павловський лимон - широко відомий сорт серед любителів екзотів. З успіхом вирощується в кімнатних умовах протягом багатьох десятиліть. Славиться своєю невибагливістю, однак, нові гібриди та сорти дозволяють отримати більш привабливі та врожайні рослини для кімнатного квітникарства.
• Лимон Майкопський також досить популярний сорт. Серед його переваг: висока врожайність, швидкі темпи росту, хороша гіллястість. Це невибаглива низькоросла рослина з ароматними плодами.
Також в кімнатному квітникарстві широкого поширення набули сорти: Ювілейний, Лісбон, Дженоа, Мир, Курський, Еврика. Інтерес для досвідчених квітникарів представляють гібридні сорти: Мейєра, Рука Будди.
Кімнатний Лимон. Догляд. Добриво для цитрусових.
Складно назвати догляд за кімнатним Лимоном простим. Рослина погано реагує на перестановку, зміну зовнішніх умов, не виносить протягу та сухого повітря. Однак вирощування Лимона в домашніх умовах, а також його цвітіння та отримання зав’язі цілком реально. Лимон вимагає великої кількості світла, в зимовий період його необхідно додатково підсвічувати. Кімнатний Лимон любить полив, добре реагує на регулярні обприскування. Щоб уникнути застою води необхідно залишати отвори в плошці і підбирати повітропроникний субстрат. До складу грунту повинні входити пісок, дернова та листяна земля, перегній.
Для прискорення цвітіння, рослину необхідно регулярно пересаджувати (до 2-3 разів на рік). У період цвітіння необхідно забезпечити йому повний спокій, не переміщувати та не чіпати - його квіти настільки чутливі до змін, що можуть обсипатися. Підживлення - чудовий спосіб поліпшити стан рослини і забезпечити гарне плодоношення (використовую спеціальне добриво для цитрусових, яке гарантує повноцінне вирощування Лимона - Містер Цвіт Цитрус).
При достатньому освітленні в зимовий період можна не припиняти вносити підкормки, проте кількість їх необхідно скоротити вдвічі, а то і втричі. Плоди Лимона визрівають тривалий час - до 9-11 місяців. На цей період рослині потрібно забезпечити необхідні умови: рясний полив теплою водою, інтенсивне освітлення, комплексне підживлення. В іншому випадку Лимон може скинути зав’язь.
Для гарного плодоносіння рослині необхідна пишна і правильно сформована крона. Обрізання рослини проводять в лютому-березні. Не варто допускати цвітіння, доки не будуть сформовані гілки 3-4 порядку, бутони краще обірвати, щоб не допустити виснаження рослини. Краще витратити кілька років на отримання здорового сильного деревця, яке зможе радувати плодами протягом десятиліть, ніж квапити події і доводити молоду рослину до виснаження.
Захворювання та шкідники.
Першою ознакою захворювання рослини являється зміна забарвлення і форми листя. Якщо листя в’ялі та бліді, то Лимону не вистачає освітлення. В’ялість листя при насиченому забарвленні може свідчити про дефіцит вологи. Недостатнє освітлення може призвести до повної втрати листя. Така рослина не здатна зацвісти, їй потрібен реабілітаційний період, за який вона відновить свої сили і набере необхідну кількість листя. Нестача калію проявляється у вигляді потемніння країв листя. Бліді прожилки на поверхні листа з’являються при дефіциті заліза. Хлороз листя легко піддається лікуванню і профілактиці за допомогою добрив із вмістом заліза та інших мікроелементів.
Що стосується шкідників, то Лимон підвержений атаці щитівки, павутинного кліща та тлі (ефективні засоби від шкідників кімнатних рослин). Нерідко рослина піддається кореневому гниттю. Щоб цього не сталося, для вирощування Лимона необхідно оновлювати грунт залежно від збільшення щільності та уникати застою води. Існують також і інфекційні захворювання, викликані збудниками. З якими досить складно боротися, оскільки існує високий ризик зараження сусідніх рослин.