Венерин Черевичок (Пафіопеділум, Фрагміпедіум, Ціпріпедіум). Догляд за орхідеєю Черевичок. Фото.
Якщо ви маєте питання, або хочете залишити побажання - можете скористатися
Формою зворотнього зв'язку
або сторінкою Задати питання
© 2005-2013 Комплексні мінеральні підкормки для рослин
QR код

1. Візьміть мобільний телефон з камерою,

2. Запустіть програму для сканування коду,

3. Наведіть об'єктив камери на код,

4. Отримайте посиланя на сайт!

Будь соціальним!
Пошук по сайту

Венерин Черевичок. Оріхідея Пафіопеділум, Фрагміпедіум, Ціпріпедіум. Особливості догляду за кожною з них.

Наталія Рубан / Київ


Пафіопедилум (Paphiopedilum sukhakulii)В природі багато чудес, і одним з її творінь є так звана орхідея Венерин Черевичок, яка за формою квітки нагадує витончену жіночу туфельку. У цієї орхідеї є все - краса, грація, витонченість... Неможливо пройти повз вітрини квіткового магазину, щоб не придбати цю дивовижну, ніби з іншої галактики, квітку.

Напевно, багатьох квітникарів свого часу підкорила орхідея-метелик - Фаленопсис. Пізніше постачальники зрозуміли, що споживча активність швидко «наступає на п’яти», апетит зростає, і орхідейний бум потрібно терміново урізноманітнити чимось новим, більш екзотичним. Ось тоді в квіткових магазинах великих міст України зарясніли Венерині Черевички, різноманітність і кількість яких зводила з розуму, особливо якщо врахувати, що квітникарі - азартні люди! З появою у продажу нового виду так і хочеться випробувати свої сили, приборкати, як дикого хижака і змусити цвісти, незважаючи на всі складнощі і особливості догляду.

Черевички привертають нашу увагу не тільки неординарною формою квітки, але і незвичайною бархатистістю і плямистістю листя, які на сонці переливаються, як коштовність. 

Пафиопедилум

Для того щоб «підібрати ключик» до Венериного Черевичка, потрібно в першу чергу знайти інформацію про його «батьків», тобто про початковий рід, від якого походить придбаний вами гібрид.

Черевички, на відміну від Фаленопсиса, не всі зростають епіфітно, можуть відноситися як до літофітів, які кріпляться на каменях і скелях, так і до тих, що живуть на землі, коріння яких занурене в більш товстий шар лісової підстилки. У кожного виду своє середовище проживання, в якому відрізняється температурний режим, світловий потік, вологість повітря, а найголовніше - грунт, в якому виростає та чи інша орхідея.

Наприклад, догляд за всіма гібридними Фаленопсисами абсолютно однаковий, і не залежить від точної їх назви. У гібридизації Черевичків все набагато складніше, визначити «родовід», до якого виду належить придбана орхідея, практично неможливо. Адже подальше її успішне існування залежить саме від того, в якій природній зоні мешкали його предки і, відповідно, потрібно створити максимально схожі умови на нашому підвіконні. Листя Пафіопеділума

У даній статті мова піде про догляд за трьома основними родами Венериного Черевичка, які між собою, як ми вище відзначили, схожі будовою квітки, що має характерну туфлеподібну форму губи:

• Paphiopedilum (Пафіопеділум),
• Cypripedium (Ціпріпедіум),
• Phragmipedium (Фрагміпедіум, далі по тексту скорочено Фраг).

Paphiopedilum (Пафіопеділум). Пафіопеділум (PURPURATUM и Paphiopedilum Pandion (Paph. venustum x fairrieanum)

Рід Пафіопеділум включає три категорії: епіфіти, наземники і літофіти. Епіфіти, що ростуть на деревах, зустрічаються вкрай рідко, їх видів в цілому налічується до десяти. Велика частина наземних видів росте в тропічних лісах невеликими галявинками під тінню крони дерев у легкій листовій грунтосуміші. Решта мешкає в гористій місцевості в ущелинах вапняних скель.

Кліматичні особливості для більшості районів зростання Пафіопеділума - це проливні дощі, які змінюються сухими сезонами, що характерно для тропічних географічних поясів. Безумовно, природне середовище проживання диктує умови, які в житловому приміщенні надати для природних видів абсолютно нереально, тому спеціально для кімнатної культури були виведені порівняно невимогливі гібридні Венерині Черевички.

Пафіопеділум  холодного утримання  Паф

Температура. В залежності від режиму утримання Пафіопеділуми поділяють на дві категорії: теплолюбні і холодолюбиві. Вважається, що Черевички пестролистні відносяться до теплого клімату, а зелене витягнуте листя вказує, що рослина відноситься до орхідей помірно-холодної температурної зони. Існують статті, які спростовують таку думку, але посилаючись на власний досвід (фото № 5,6), можу припустити, що такий висновок все-таки вірний. Серед гібридів рідко, але зустрічаються такі, що потребують холодної зимівлі. Якщо їм не забезпечити в період спокою коливання температур з критично низькими нічними відмітками 10-15°С, цвітіння довгі роки можна не дочекатися.

Але не варто переживати, в основному всі Пафіопеділуми, куплені в квітковій крамниці або садовому центрі, є гібридами, які ростуть при помірній температурі і чудово обходяться без яскраво вираженого періоду спокою, задовольняючись природними добовими перепадами в міжсезоння.

Основні рекомендації для всіх Пафів - температура повітря 18-25°С, але допускається нетривалий час взимку зниження до +10°С і до +33°С - в літній період.

Полив. Пафіопеділум під час активного росту потребує своєчасного і рясного поливу. Частота поливу залежить від температури оточуючого середовища: чим вище кімнатна температура, тим частіше полив, температура знижується, полив відповідно скорочують. Потрібно стежити за тим, щоб коріння орхідеї не просихало до хрускоту, але і не допускати його перезволоження. Якщо ви помітили, що запах ґрунту нагадує грибний, значить, в терміновому порядку слід пролити субстрат фунгіцидом, а між поливами збільшити інтервал. Душ для Венериних Черевичків

Щоб листя не втрачало свого зовнішнього вигляду і не вигоряло, орхідею рекомендується оберігати від прямих сонячних променів і раз на два тижні влаштовувати теплий душ, така процедура імітує природні тропічні зливи (фото № 7). 

Листя даного виду служить індикатором, за його станом нескладно визначити, що відбувається з рослиною, чи все її влаштовує або потрібно терміново бити тривогу. Першою ознакою проблем з кореневою системою є зморщування листя. Якщо коріння Пафіопеділума стає «неробочим», орхідея в повному обсязі недоотримує вологу і потрібну кількість поживних речовин, потрібні сили вона витягує з листя на користь самої рослини.

У такому випадку бажано Венерин Черевичок обережно витрусити з субстрату, і оглянути його кореневище. Коріння Пафіопеділума за кольором відрізняється від інших орхідей, наприклад Фаленопсису або Цимбідіуму. Здорове коріння Черевичка має світло-коричневий і коричневий відтінки залежно від віку з ледь помітними ворсинками по всій довжині (фото № 8).

Коріння Пафіопеділума.Також по корінню Черевичка можна визначити, в якій фазі росту знаходиться орхідея: якщо на кінчиках коренів і від молодих розеток є світлі відрослі корінці, значить, рослина перебуває в активному вегетаційному періоді, якщо таких змін не спостерігається, Пафіопеділум знаходиться в періоді спокою.

Перевірити, чи гниле коріння, дуже просто, досить потягнути трохи за веламен і, якщо тканина оголить корінь, що зовні нагадує дріт, значить, верхня оболонка кореня з якихось причин відмерла. Причин в основному дві: надмірний або недостатній полив.

Поливати орхідею слід відстояною водою кімнатної температури, бажано такою, що не містить вапна. У першому і в другому випадках потрібно рослину пересадити в свіжий субстрат попередньо позбувшись мертвих, сухих і пустотілих коренів.

Грунт. Як субстрат можна використовувати більш вологоємні складові, ніж для інших епіфітів, не потрібно забувати, що в більшості випадків Пафіопеділум є наземною орхідеєю, отже, і вимоги до субстрату у нього відрізняються від інших епіфітів.

Для посадки цього виду Черевичка можна використовувати:

  • більша частина - соснова кора або кора пінії (фото № 9) дрібної фракції,
  • шматочки висушеного сфагнуму (фото № 10),
  • нарізане від 2 до 3 см коріння папороті,
  • дрібні вуглинки деревного вугілля.

Кора пінії  Мох-сфагнум
Всі ці компоненти можна добути самому в сосновому лісі, і кращий час для збору це, звичайно ж, - весна. Кору потрібно збирати біля підніжжя дерев не дуже тонку і не дуже крихку, потім підсушити і нарізати за допомогою гострого садового секатора невеликими кубиками.

Мох-сфагнум можна знайти в заболочених низинах по берегах дрібних боліт, який тільки проклюнувся в талій сніговій воді. Існує багато різновидів сфагнуму. Найчастіше його плутають з «зозулиним льоном», який абсолютно не виконує потрібну нам функцію - утримувати тривалий час вологу. Зате з цим благополучно справляється сфагнум. Готовий субстарт

Деревне вугілля знайти простіше простого, досить розбити обгоріле від багаття поліно. Ну а коріння папороті збирається в кінці літа і використовується тільки у висушеному вигляді. 

Всі ці складові можна заготовити заздалегідь і про запас. (Фото № 11)

Освітлення. Пафіопеділуми полюбляють розсіяне освітлення без прямих сонячних променів. Даний вид орхідеї рекомендується утримувати на північних, східних чи західних вікнах, на вікнах південного напрямку Венерин Черевичок потребує обов’язкового притінення.

Освітлення пафіопеділумів Якщо з якихось причин орхідеї розташовані далеко від вікон, обов’язково на 10-12 годин потрібно включати штучне освітлення, висота від кінчика верхнього листа до лампи не повинна перевищувати 20-25 см. (Фото 12). На нашому сайті ви можете більш детально ознайомитися, як правильно досвічувати орхідею - стаття «Освітлення орхідей».

Добриво. Дуже важливо, щоб під час вегетації рослина отримувала достатньо вологи і вдосталь розсіяного освітлення. Також під час активного росту орхідею потрібно підживляти, можна чергувати органічне з мінеральним добривом, але не більше 2 разів на місяць. Вносити підживки потрібно обережно, бажано розбавляти водою рекомендовану дозу на флаконі з добривом вдвічі, тому що Черевичок дуже погано реагує на надлишок добрив.

Пересадка. Ні для кого не секрет, що у водопровідній воді знаходяться хімічні елементи, які з часом засолюють субстрат, а ніжне коріння Черевичка дуже погано реагує на високу концентрацію солей, і поступово починає відмирати. Тому орхідею рекомендується пересаджувати раз на рік, переважно навесні. 

Укладання моху зверху у горщик

Вологість. Венерин Черевичок, як і більшість епіфітів, любить підвищену вологість повітря - 60-80%. Якщо в приміщенні дуже сухо, вологість можна підвищити за допомогою зволожувача повітря або кімнатного фонтанчика. Якщо ви частіше відсутні, ніж знаходитесь вдома, і боїтеся залишати побутові прилади без нагляду, то свого роду природний зволожувач можна зробити самому, досить на піддон укласти керамзит або гальку, рослини поставити зверху, і періодично наливати в піддон воду. Не забувайте раз на місяць піддон промивати, щоб такий «зволожувач» не став розсадником грибних комариків та інших комах.

Також вологість можна відрегулювати за допомогою сфагнуму, який укладається м’якою подушкою зверху на субстрат навколо рослини, не торкаючись самої шийки орхідеї, і обприскується з пульверизатора вранці і ввечері (фото № 13). Такий метод зволоження позитивно впливає на рослину в цілому, і сприяє виманюванню у орхідей молодих корінців (фото № 14).Молоде коріння

Цвітіння. При правильному догляді цвіте Пафіопеділум щороку в один і той же час з нової сформованої за рік розетки. У більшості випадків цвітіння Черевичка припадає на осінньо-зимовий період.

Рослина сигналізує, що готова до цвітіння, коли з точки росту з’являється стоп-лист, який за розміром набагато коротший звичайного і, досягнувши певного розміру, більше не виросте (фото № 15). Поява сигнального листа не означає, що орхідея в обов’язковому порядку розквітне, якщо ви протягом року дотримувалися всіх тонкощів в догляді за гібридним Пафіопеділумом, то цей стоп-лист ущільниться і в найближчому майбутньому з нього з’явиться бутон (фото № 16, 17, 18 ). З моменту появи ущільнення і весь період розвитку бутона рослину не можна турбувати і переставляти з місця на місце. Якщо вона вирішила зацвісти, значить, у догляді її все влаштовувало і в додаткових ваших танцях з бубнами рослина не має потреби. Кращий спосіб не нашкодити цвітінню - це нічого не змінювати у догляді, доки Венерин Черевичок не відцвіте.

Поява сигнального  листа  Чохол лопнув

Чохол  Бутон


Нові ростиПісля цвітіння йому потрібно дати якийсь час відпочити, для цього трохи знижуємо температуру повітря до 15-20°С і скорочуємо полив. Після того, як ви помітили, що біля старої розетки проклюнулась брунька, знайте - це зародилася нова розетка, яка в недалекому майбутньому знову порадує цвітінням (фото № 19). З появою молодої розетки збільшуємо температуру, полив і відновлюємо підживки. Далі все відбувається циклічно.

Phragmipedium (Фрагміпедіум).

Для представників роду Фрагміпедіума звичне середовище проживання - відкрита палючому сонцю гірська місцевість поряд з джерелом проточної води. В основному рід ділиться на наземні та літофітні види, які розташовуються в тріщинах і біля підніжжя вулканічних скель. Також існує кілька видів, які виростають на вапнякових скелях поряд з водоспадами. 

Фрагміпедіум

Виходячи з середовища проживання слід зазначити, що Фраги вимогливі до високої вологості повітря 70-80% і яскравого освітлення, тому й складові субстрату відрізняються, їх потрібно підбирати до кожного виду окремо. Листя Фрагміпедіума в ідеалі повинно бути зеленими, темно-зелене листя вказує на занадто малу кількість світла, а з жовтуватими плямами - на його надлишок.

Температура. У місцях зростання більшості видів добре виражені добові коливання температур, тому для закладки квітконосів обов’язково потрібні зниження нічних температур до 10-12°С.
В принципі, цей вид орхідеї безболісно переносить високу літню температуру повітря, але оптимально в літній період вона не повинна підніматися вище 33-35°С.

Полив. Деякі види Фрагів селяться на частково затоплюваних ділянках, де вода може застоюватися по кілька днів, тому гібриди на їх основі полюбляють рясний полив. Для них вкрай важливо, щоб субстрат був постійно вологим, для цього у блюдці або в кашпо з вазоном постійно має бути невелика кількість води. В даному випадку всім відома фраза «якщо ви не впевнені - поливати чи ні, то краще зайвий раз не полити» не пройде.
Якщо рослині недостатньо вологи, на кінцях листя почнуть з’являтися темно-коричневі плями, у деяких рослин такі плями свідчать про перелив, у Фрагміпедіумів - навпаки.

Поливати рекомендують кип’яченої або дощовою водою - Фраг, як і Паф, не переносить засоленість субстрату. Удобрюють з тієї ж причини засоленості субстрату один раз на місяць тільки в період активного росту 1/2 від звичайної частки концентрації комплексних добрив, але краще в якості підживки використовувати органіку.

Субстрат. Особливу увагу потрібно приділити складовим субстрату, мабуть, - це найважливіший елемент у культурі Фрагміпедіумів.
При його виборі потрібно врахувати два фактори: Коріння Фрагів

  1. повітропроникність,
  2. вологоємкість.

Я використовую наступні компоненти:

У такому субстраті рослина може перебувати до 2-х років.

Пересадка. Пересаджувати Венерин Черевичок можна тільки в тому випадку, коли рослина відцвіла і випустила нові рости, саме від цих молодих «розеток» незабаром з’являться нові корені. Якщо ваш гібридний Фраг відноситься до видів літофіти, в субстрат можна додати вапняк або доломітове борошно, всі ці компоненти можна придбати в садовому магазині. В принципі, в нашій водопровідній воді ціла таблиця Менделєєва, тому за рослиною після пересадки перший час потрібно спостерігати, якщо їй комфортно, то не варто вносити перелічені добавки, тим самим роблячи воду ще жорсткішою. 

Горщик з керамзитом

Під час пересадки дуже важливо не пошкодити коріння, для цього на деякий час горщик замочуємо в тазі з водою, щоб коріння гарненько откисло, і його не складно було відокремити від краю горщика. Потім видаляємо всі порожнисті і відмерле коріння, беремо бажано глиняний, не глазурований горщик і направляємо орхідею таким чином, щоб для молодих ростів було більше простору в горщику, ніж для не зростаючої частини рослини.

Коріння Фрагміпедіума зовні не відрізняється від Пафіопеділума (фото № 21). Глиняний горщик - найкращий посуд для наземників і літофітів, в першу чергу, в жарку пору року глина не нагрівається, як це відбувається з пластиком, і за допомогою води дуже швидко насичується, тримає в собі додаткову вологу, також пористість глини дозволяє корінню дихати всередині грунтосуміші. 

На дно горщика бажано покласти керамзит або биті шматочки від старого непотрібного горщика (фото № 22). Ще як дренаж використовують шматочки пінопласту і биту цеглу.

Після того, як ви обрали правильний напрямок для зростання, коріння обережно засипається заздалегідь добре перемішаним субстратом, постійно постукуючи дном горщика для рівномірного його розподілу і зверху на нього, як і у випадку з пересадкою Пафіопеділума, можна покласти мох- сфагнум. Після пересадки Черевичок поливають по краю горщика, а також наливають воду в блюдце, і ставлять орхідею в тіньове місце. Після пересадки полив повинен бути частішим за звичайний, практично щоденний. Ділити орхідею небажано, чим більше розеток, тим масивнішою і міцнішою є рослина, а значить, її цвітіння обіцяє бути яскравим і незабутнім!


Cypripedium (Ціпріпедіум).

ЦіприіпедіумЦіпріпедіум в природних умовах виростає на узліссях вологих листяних і змішаних лісів наземним способом. В цей рід входить близько 50 видів, більша частина яких люблять помірний або помірно-холодний клімат. Є багаторічною трав’янистою рослиною і відноситься до сімейства орхідних.

В останні роки садівники-любителі успішно вирощують Ціпріпедіум на своїх присадибних ділянках.

Цей Венерин Черевичок рекомендується висаджувати в «світлу тінь», бажано в зону північного орієнтира, тому що в більшості випадків походження даного виду - ліси з помірною вологістю і освітленістю. Але все ж для Черевичка бажано підібрати таке місце, щоб у першій половині дня рослина крізь крону дерев отримувала яскраве розсіяне освітлення. Якщо у вас в саду благополучно мешкає папороть, то це місце можна взяти на замітку для посадки Ціпріпедіума, тому що у обох рослин практично однакові вимоги як до вологості грунту, так і до освітлення.

Ціприпедіум у саду.
Купувати орхідеї рекомендується або ранньою весною або восени, і відразу ж висаджувати у відкритий грунт. Брунька з точкою зростання повинна бути заглиблена в грунт від 2,5 до 3 см, а саме коріння рівномірно розправлене в посадковій ямці. Під час посадки рекомендується дотримуватися відстані в 20-30 см один від одного, тому що завдяки особливостям коріння орхідея утворює галявинки. Коренева система Черевичків розростається більше горизонтально, ніж вертикально і щорічно до осені утворює нові пагони.

Крім кліматичних умов дуже важливо правильно підібрати грунт, деякі автори вважають, що для більшості Ціпріпедіумів бажаний кислий грунт. Оптимальна грунтосуміш - це здебільшого хвойна підстилка, змішана з садової землею, в яку можна додати легкий компост. Грунт повинен вийти пухким, живильним і повітряним, але добре затримувати вологу. Якщо місце, виділене під посадку, надто вологе, або на ділянці грунтові води залягають близько до поверхні, під час посадки необхідно прокласти дренажний шар, який у свою чергу вбереже грунт від заболочування і подальшого загнивання кореневої системи.

Якщо Ціпріпедіум мешкає на бідних ґрунтах, то обов’язково потребує підживки, для цього можна скористатися будь-якими збалансованими добривами. Добрива бажано вносити навесні і в період цвітіння. Після того, як орхідея відцвіла, її потреба в поживних речовинах знижується, тому кількість добрив слід скоротити. За зовнішнім виглядом Ціпріпедіума можна визначити, потребує рослина додаткової підживки чи ні. Якщо листя орхідеї мають яскраво-зелене забарвлення - це є хорошим показником. Блякле і жовтувато-зелене листя вказує на надлишок сонячного світла або нестачу поживних речовин. Добриво для орхідей

До кінця літа, після того, як у рослини відмерли пагони, їх видаляють секатором і готують до періоду спокою. З настанням стійких холодів місця їх проживання краще замульчувати листям або спеціальними укривними матеріалами, які ви можете придбати в будь-якому садовому центрі.

При сприятливих умовах розростається Ціпріпедіум досить швидко, і щоб рослина виглядала доглянутою, а квітки не ставали меньшими, її потрібно ділити кожні 5 років.

Даний вид Черевичка буде відмінно виглядати в компанії хост, садових папоротей і лілій.


Перейти до покупки

У нас найнижчі ціни, адже ми самі виробляємо!

Швидке замовлення прайс-листа
Надіслати повідомлення:

Введіть ваш email

Введіть ваш телефон
Введіть своє місто