Орхідея Фаленопсис вважається однією із самих невибагливих у догляді. Даний вид зможе успішно вирощувати у себе на підвіконні навіть дилетант в кімнатному квітникарстві. Але щоб милуватися тривалим і рясним цвітінням, пропонуємо ознайомитися з основними правилами догляду та розглянути можливі, які може допустити новачок.
1.Покупка орхідеї.
Найпершу помилку можна зробити вже в магазині при виборі рослини, потім ніякий правильний догляд їй не допоможе.
Купуючи рослину в невеликій квітковій крамниці чи неспеціалізованих магазинах, ми можемо натрапити на неякісний товар, тому що такі приміщення не призначені для тривалого утримання рослин, вони не опалюються і погано вентилюються, що може спровокувати різні види грибкових захворювань. У теплу пору року рослини піддаються перегріву, взимку - переохолодженню, це в свою чергу негативно впливає на загальний стан рослин, їх імунітет послаблюється. Також разом з кімнатними рослинами продаються зрізані живі квіти, які є переносниками різних комах (попелиці, борошнистого червеця, павутинного кліща і ін.)
Рішення: Рекомендуємо купувати будь-які рослини в тепличних господарствах або спеціалізованих великих квіткових магазинах. У таких приміщеннях підтримується комфортна для рослин вологість і температура повітря, а також проводяться профілактичні роботи і заходи боротьби з шкідниками. Тут за орхідеями доглядають флористи, які щодня проводять ретельний огляд на предмет хвороб і шкідників, хворі рослини ізолюються в спеціально відведені приміщення на карантин.
На що звернути увагу при покупці, щоб уникнути проблеми з орхідеями:
- коріння повинно бути зеленого (якщо кора волога) або сріблясто-сірого (якщо кора суха) кольору, по краю яскраво-зелене або з червоним відтінком;
- на листках і коренях не повинно бути комах, нальоту, проколів, плям, плісняви, зморщених ділянок;
- найкраще купувати квітучу орхідею (тоді ви будете впевнені, що вона відповідає сорту);
- бажано обирати орхідею з великою кількістю бутонів, це свідчить про те, що рослина тільки починає розквітати, відповідно, довше будете милуватися її цвітінням;
- подивіться, чи щільно закріплена рослина у вазоні. Фаленопсис не повинен випадати з горщика, тому що його коріння має специфічну для орхідей особливість - приростати до всього, що служить точкою опори;
- якщо купуєте рослину в холодну пору року, обов’язково подбайте про гарну упаковку, потрібно заздалегідь придбати термопакет або запитати про наявність такого у продавця.
2. Проблеми з поливом.
Мабуть, найбільш поширені проблеми з орхідеями у новачків виникають через полив. Причина - процес поливу орхідей і, зокрема, Фаленопсису відрізняється від поливу інших кімнатних квітів.
Досить часто орхідею поливають з лійки, вода з піддону може тривалий час не випаровуватися, що провокує гниття нижньої частини коренів. При цьому водний баланс рослини порушується, верхня частина кореневої системи недоотримує поживні речовини і вологу, і незабаром рослина гине.
Рішення: Найбільш простий спосіб поливу - методом занурення на 15-20 хв. Однак і в цьому випадку потрібно стежити, щоб вода в піддоні не стояла. Бажано обирати кашпо з високим дном, в якому нижня частина вазона не буде стикатися з вологою. Після поливу не можна ставити Фаленопсис на холодне підвіконня.
Радимо для поливу Фаленопсису використовувати відстояну або чисту дощову воду, яка не буде містити в собі велику кількість важких металів, тому що коріння епіфітних рослини не переносить засоленість субстрату.
Опис інших методів поливу можна знайти в статті «Як правильно поливати орхідею».
3. Наявність вологоємного субстрату біля шийки орхідеї.
Досить часто в субстраті можна зустріти «підводні камені» - наявність вологоємних складових субстрату в районі шийки орхідеї. Це пов’язано з тим, що більшість виробників практикують вирощування сіянців у вологій грунтовій суміші.
Після того, як рослина підросла і готова до продажу, в цілях мінімізувати травмування коренів і прискорити процес адаптації, її просто «перевалюють» в кору середньої фракції в транспортувальний горщик разом з попереднім субстратом.
Проблема полягає в тому, що ця вологоємна невидима частина (найчастіше зустрічається новозеландський мох або штучні компоненти: мінвата, поролон) просихає набагато повільніше від решти кори, а ми поливаємо до насичення видимої частини, і не знаємо, що шийка вже гниє. Результат - на жаль, сумний.
Рішення. Якщо у вас є підозра на подібні проблеми з орхідеями - пересаджуйте рослину. Докладніше - у статті «Пересадка орхідеї в домашніх умовах».
4. Сонячні опіки.
Дуже яскраве освітлення, а саме прямі сонячні промені можуть призвести до опіків, особливо якщо Фаленопсис знаходиться на південному підвіконні.
Рішення: Найкраще розміщувати Фаленопсис на північних, східних та західних вікнах.
Якщо розташування Вашого будинку не дозволяє це зробити, то в перші місяці весни і під час літнього сонцестояння рекомендується притіняти орхідею тканинними ролетами. Горизонтальні металеві жалюзі в даному випадку не зовсім підходять, тому що при певному куті нахилу вони можуть спрацювати як лінза, відсвічуючи яскраве полуденне сонце.
Також порятунком від яскравого сонця можуть послужити будинки, що стоять навпроти, або в’юнкі рослини, дерева.
5. Проблеми з високою температурою.
Орхідеї можуть піддаватися тепловому удару (не плутати з опіком)! Це наслідок перегріву рослини через високі температури і вологість повітря в погано вентильованому приміщенні.
Один з перших симптомів - мляве м’яке листя.
Рішення: Не ставити орхідеї влітку на південних підвіконнях, взимку - біля опалювальних приладів. Для зниження кімнатної температури можна скористатися кондиціонером або вентилятором з таймером включення, а також частіше провітрювати приміщення, уникаючи при цьому протягів.
6. Шкідники.
Найбільш серйозні проблеми з Фаленопсисом, як і з будь-якими іншими рослинами - це поява шкідників.
Рішення: У нашій енциклопедії дуже докладно описуються симптоми і способи боротьби:
- «Шкідники орхідей».
7. Відсутність цвітіння.
Дуже часто квітникарів турбує відсутність цвітіння орхідеї.
Рішення: Що потрібно зробити, щоб Фаленопсис зацвів?
- забезпечити яскраве розсіяне світло без прямих сонячних променів,
- підживлювати добривом з пониженим вмістом азоту, підвищеним - фосфору і калію, обов’язкова наявність мікроелементів в хелатній формі,
- створити умови температурної різниці - нічна температура повинна знижуватися в порівнянні з денною протягом кількох днів (перепади повинні становити 5-10°С),
- забезпечити правильні умови утримання.
8. Субстрат для орхідеї.
Запорука успішного існування орхідеї - це субстрат. Пересаджуючи через незнання орхідею в звичайну землю, новачок глибоко помиляється, що в такій грунтосуміші Фаленопсис буде успішно рости.
Орхідея належить до епіфітів, і її звичний спосіб життя - пристосовуватися до будь-якої точки опори, закріпившись (приростаючи) корінням. При цьому навколо кореневої системи має бути постійний повітрообмін. У звичайній землі коріння рослини дуже швидко «задихнеться» і згниє, що незабаром спричинить загибель всієї рослини.
Рішення: Використовувати тільки спеціально призначені для пересадки орхідей субстрати. Також субстрат для орхідей можна приготувати самому на основі кори і моху.
9. Прохолодна пору року.
Більшість помилок припадає на холодну пору року. Початківці-орхідеєводи навіть не підозрюють, що теплолюбна тропічна рослина Фаленопсис може отримати обмороження і скинути все до єдиного листя через відчинені в режимі провітрювання всього лише на пару годин вікна.
Рішення: Під час провітрювання приміщення в холодну пору року обов’язково прибирати рослини з підвіконня. Також слід уникати протягів.
Якщо у Вашому будинку взимку досить прохолодно, рекомендуємо за розміром підвіконня підготувати прошарок. У цих цілях можна використовувати тонкий пінопласт або інший ущільнювач.
10. Обприскування Фаленопсиса.
Ще одна поширена помилка новачка - це неправильне обприскування, яке може створити проблеми з орхідеями.
Начитавшись в інтернеті про любов орхідеї до підвищеної вологості, ми всіма силами намагаємося їй догодити, обприскуючи з ранку і до вечора. Поступово, не встигаючи просихати, волога накопичується в точці зростання і викликає гниття (руйнування клітин). У перший час це внутрішні непомітні процеси. Але потім верхня частина листя пожовтіє і опаде, оголивши більшу частину рослини.
Рішення: Для підняття вологості в приміщенні можна використовувати кімнатний фонтанчик або зволожувач повітря.
Обприскування Фаленопсиса можна робити тільки в першій половині дня і в теплу пору року навколо самої рослини або верхньої частини субстрату.
Всі водні маніпуляції типу «гарячий душ» можна проводити у вечірній час і залишати рослину насолоджуватися парами підвищеної вологості до ранку. У будь-якому випадку слід пам’ятати, що в точці зростання вода ніколи не повинна застоюватися, після душу рекомендується куточком паперової серветки акуратно промокнути зайву вологу.
Якщо все ж проблеми не вдалося уникнути, потрібно обрізати чистим лезом гнилу частину стовбура до здорової тканини і присипати зріз товченим активованим вугіллям. Через деякий час (півроку - рік) рослина випустить бічну дітку.
Якщо залишився здоровий квіткотонос - обережно відкрийте одну зі сплячих бруньок, обробіть цитокініновою пастою, через пару тижнів прямо на квітконосі з’явиться дітка.